Pradávné kolektivní chování: Trilobiti v ordovickém oceánu dělali vláček

19.10.2019 - Stanislav Mihulka

Nedávno objevené fosilie z Maroka ukazují trilobity v novém světle, jako skupinové živočichy

<p>Skupina trilobitů Ampyx priscus, společně zaplavených bahnem</p>

Skupina trilobitů Ampyx priscus, společně zaplavených bahnem


Reklama

Dnes si můžeme jen představovat, jak vypadal život v dávných prvohorních mořích. Podle nových nálezů z Maroka to ale vypadá, že už v období ordoviku, před zhruba 480 miliony let, žily v oceánu organismy, kterým bylo vlastní kolektivní chování. Odborníci se přitom domnívali, že takové chování je v historii evoluce spíše novinkou.

Paleontologové před časem při průzkumu známé lokality fosilií ze spodního ordoviku, která se nachází v jižním Maroku, objevili pozoruhodnou skupinu trilobitů druhu Ampyx priscus. Jsou to malí trilobiti velikosti mince, kteří jsou nápadní dlouhými ostny. Nový nález je výjimečný tím, že trilobiti jsou všichni srovnaní jednom směru, jako kdyby „dělali vláček“. Z analýzy fosilií a uspořádání jejich těl i ostnů vyplývá, že trilobiti byli v takové formaci společně pohřbeni přívalem bahna a nejde o náhodné umístění těl trilobitů po jejich smrti.

TIP: Nejstarší na světě: Primitivní trilobiti měli oči už před 530 miliony let

Fosilií trilobitů známe neuvěřitelné množství. O jejich chování ale mnoho nevíme. V dnešní přírodě už nežijí žádní jejich blízcí příbuzní, kteří by nám mohli o životě trilobitů leccos napovědět. Vědci již dříve měli podezření, že trilobiti obvykle nežili osaměle, nýbrž ve velkých skupinách. Ale tak pěkný důkaz kolektivního chování, který by ukazoval, že trilobité nejen žili ve skupinách, ale dokonce lezli jeden za druhým, jsme zatím ještě neviděli.

 

  • Zdroj textu:

    Live Science 

  • Zdroj fotografií: Jean Vannier / University of Lyon

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velryby se potápějí za potravou a z hlubin stoupají zpět, pouze když se potřebují nadechnout. U hladiny pak vypouštějí výměšky bohaté na železo a dusík, jež slouží fytoplanktonu k růstu. 

Zajímavosti

Zmrzlý skřivan ze severovýchodní Sibiře

Věda

Šílený Mike s raketou na parní pohon

Vesmír

 Rozbíjení zvonů v rámci jejich rekvizice, Čechy 1915

 

Válka

Dvojbarevné oko

Sibiřský husky se pyšní zářivýma modrýma nebo hnědýma očima, přičemž se občas stává, že každé oko má jinou barvu. Dokonce dochází i ke křížení přímo v jednom oku, kdy je část modrá a zbytek hnědý. Psi jsou částečně barvoslepí a vidí některé odstíny žluté a modré. Ostatní barvy se jim jeví jako odstíny šedi.  

Zajímavosti

Brusinky s citrusy fungují jako účinná dezinfekce

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907