Praktický vynález: Studentky vyvinuly brčka, která detekují omamné látky

12.06.2017 - Stanislav Mihulka

„Někdo mi nasypal něco do pití,“ zní stále častěji z úst zejména mladých dívek. Před uspávači má nově varovat chytré brčko Smart Straws

Brčka -<p>Chytrá brčka odhalí v pité tekutou extázi nebo ketamin</p>
Brčka -

Chytrá brčka odhalí v pité tekutou extázi nebo ketamin


Reklama

Do pití vám může někdo něco nasypat z různých důvodů: pro pobavení, ze zlomyslnosti, ve vážnějších případech za účelem fyzického napadení, sexuálního útoku, znásilnění nebo okradení oběti. Přestože policejní statistiky ukazují, že skutečné omámení je relativně málo časté, jde nepochybně o reálnou hrozbu. Angličtina má pro přidávání psychoaktivních látek do pití dokonce speciální výraz - drink spiking.

Chytré brčko Smart Straws

S problémem drink spikingu se rozhodly čelit tři studentky z Miami. Dívky proto vyvinuly jednoduchou pomůcku, která má potenciální oběti varovat před možným útokem.

Jejich vynález se jmenuje Smart Straws a je to vlastně brčko. Když se takovým brčkem pije nápoj, který obsahuje jednu z dvou nejběžnějších omamných látek přidávaných do pití, brčko změní barvu. O novinku je zejména mezi studenty velký zájem.

TIP: Velké změny: V USA se z extáze stává výborný lék na duševní poruchy

Nová brčka odhalí gama-hydroxymáselnou kyselinu, neboli gama-hydroxybutyrát (GHB), takzvanou tekutou extázi, a pak také ketamin. Mladé vědkyně by v budoucnu rády rozšířily detekční schopnosti Smart Straws i na další látky, především na známý rohypnol. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Public Domain

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Banánový byznys - z každého utraceného dolaru obdrží dělníci nanejvýš deset centů. Zbytek jde obchodníkovi, přepravcům, obchodům a státu.

Zajímavosti

Vojenskou posádku města Otranta tvořilo pouze 400 mužů. Proti nim stálo patnáct až dvacet tisíc tureckých vojáků.

Historie

Policie kontroluje, zda u sebe místní nenosí zbraně. Akce se však odehrává s „požehnáním“ gangů.

Zajímavosti

Jednou z největších pochoutek je zatopená tráva.

Příroda

Modré opozdilce nacházíme v centrech hustých kup, přičemž mezi ostatními hvězdami nápadně vyčnívají právě mladistvým vzhledem – přestože podle všech ostatních indicií dosahují stejného stáří jako jejich souputnice zrozené zřejmě v tomtéž čase z identické zárodečné mlhoviny.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907