Prales ve městě: Botanická zahrada v Singapuru

20.05.2022 - Barbora Jelínková

Singapur patří mezi nejmodernější metropole světa, ale proslul rovněž jako „město zeleně“. Z desetiny jej totiž pokrývají parky či zahrady, v čele s tou nejznámější – botanickou. Řadí se k nejvíc navštěvovaným na planetě a nedávno rozšířila i prestižní seznam UNESCO

<p>Pěstitelskou doménou singapurské botanické zahrady se staly orchideje.</p>

Pěstitelskou doménou singapurské botanické zahrady se staly orchideje.


Reklama

Tropické skleníky asijské metropole se k chráněným památkám přidaly roku 2015, jako dosud jediný singapurský „zářez“. Při té příležitosti předal tamní ministr kultury představitelům organizace orchidej s oficiálním odborným názvem Dendrobium UNESCO. Botanická zahrada v Singapuru se přitom uvedeným oceněním pyšní coby teprve třetí na světě – po své padovské „kolegyni“, založené v roce 1545 jako první v historii, a po Královských zahradách v Londýně.

Pestrá paleta flóry

Zmíněné orchideje se staly jednou z pěstitelských domén singapurského areálu: Místní orchidejová zahrada čítá na tři tisíce druhů či hybridů a celkově 60 tisíc exemplářů, což z ní dělá nejrozsáhlejší kolekci uvedených rostlin na světě. Plazivý hybrid Vanda Miss Joaquim představuje dokonce od roku 1981 národní květinu asijského městského státu.

Zahradu založenou v roce 1859 navštíví ročně přes čtyři miliony zájemců o prohlídku rozmanité říše exotické flóry. Nepočítáme-li orchideje, zahrnují tamní sbírky na 10 tisíc dalších druhů, včetně bonsají, 250 druhů zázvoru, pouštní zahrady s expozicí sukulentů či 200 druhů palem. V nejstarší části areálu – jehož uspořádání na přísně horizontálním půdorysu viktoriánského stylu důmyslně doplňují prvky moderní krajinné architektury – se lze projít i výsekem tropického deštného pralesa. Rostl v místě ještě před založením zahrady a díky tomu se dnes na území Singapuru nachází prales jako v jediné metropoli světa, kromě brazilského Rio de Janeira.

Dědictví velmoci

Samotný areál vznikl na popud Britů, kteří tehdy Singapur spravovali coby jednu ze svých držav. Podle původních plánů mělo jít o centrum pěstování a zpracování kaučuku, přičemž semena prvních rostlin dorazila právě z londýnských Královských zahrad.

TIP: Sedmý div Rumunska: Přísně chráněná delta Dunaje je nejzachovalejší v Evropě

Účel se podařilo splnit: Ve 20. letech ovládal Malajský poloostrov polovinu globálního trhu s latexem. A přestože obchod s lukrativní komoditou postupně ztratil na významu, padesátihektarový pozemek na nepoužívané plantáži měl již na mapě mladého Singapuru neodmyslitelné místo.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Na každou nově přivezenou várku odpadu se okamžitě vrhají sběrači, kteří doufají, že budou mít ten den štěstí a najdou něco zajímavého. (foto: David Těšínský ©)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907