Pralesní zemědělství? Lidé možná farmařili v pralese už před 45 tisíci let

07.08.2017 - Stanislav Mihulka

Zemědělství má možná mnohem starší historii, než jsme si kdy mysleli

Prales -<p>Portorický prales El Yunque</p>
Prales -

Portorický prales El Yunque


Reklama

Podle historiků vzniklo zemědělství v době neolitické revoluce, tedy někdy mezi 10. a 8. tisíciletím př. n. l. Existují doklady, že například v oblasti Předního východu začali lidé se zemědělstvím asi před 12 tisíci let. Nejstarší zcela spolehlivé důkazy o zemědělství v tropech pocházejí z Papui-Nové Guineje, z doby před zhruba 10 tisíci let, kdy lidé začali pěstovat jamy, banány a kolokázie.

 

TIP: Nejstarší důkazy zemědělství na Blízkém východě z doby před 23 tisíci let

V tropických pralesích se ale objevují důkazy o tom, že tam lidé nejspíšě hospodařili mnohem dříve. Zdá se, že už před 45 tisíc let lidé v tropech začali vypalovat a kácet plochy v pralese. Tam pak nechávali růst rostliny, které jim přinášeli užitek, a také se tam stahovala zvířata z okolí, které pak lidé mohli lovit.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Nature Plants

  • Zdroj fotografií: Alessandro Cai / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907