Pramen mládí z oceánu: Extrakt z chaluh skutečně omlazuje pokožku

Obsahové látky hnědých řas se ukázaly jako velmi slibné pro léčebné zákroky u stárnoucí pokožky

04.10.2023 - Stanislav MihulkaKolagen a elastin jsou významné mimobuněčné a ve vodě nerozpustné vláknité proteiny, které se podílejí na stavbě pojivových tkání. Mimo jiné zodpovídají za mechanické i estetické vlastnosti pokožky a současně těsně souvisejí se stárnutím. Oba dva tyto proteiny skloňuje ve všech pádech kosmetický průmysl a označuje je za klíčové pro mladistvý vzhled pokožky. Problém je v tom, že v průběhu stárnutí tyto proteiny ve tkáních ubývají.

Wei Zhang z australské Flindersovy univerzity a jeho spolupracovníci prozkoumali účinky extraktů tří různých druhů hnědých řas na zmíněné „proteiny mládí.“ Šlo o chaluhy druhů Ecklonia radiata, Cystophora moniliformis a Cystophora siliquosa, které si badatelé nasbírali na pláži zálivu Rivoli v jihovýchodní Austrálii. Výsledky výzkumu publikoval odborný časopis Algal Research.

Chaluhy proti stárnutí

Ukázalo se, že extrakty z chaluh opravdu mají blahodárné účinky, pokud jde o mladistvý vzhled. Experimenty potvrdily, že tyto extrakty pomáhají zpomalovat vliv stárnutí na pleť. Podle Zhanga přitom extrakty nejen že podporují tvorbu kolagenu ve tkáních, ale potlačují také neenzymatický proces zvaný glykace, při němž dochází k rozkladu kolagenu s elastinem.

Až doposud jsme neměli k dispozici antiglykační proces, který by byl natolik účinný, aby mohl mít zásadní vliv na průběh stárnutí pokožky,přiznává Zhang. „Náš objev je velmi vzrušující, protože ukazuje cestu k ještě účinnějším postupům, které by bránily glykaci a tím i rozkladu kolagenu a elastinu.

TIP: Díky nové metodě dokázali vědci omladit kožní buňky o 30 let

Vědci si již podali žádost o patent a momentálně hledají partnera z průmyslu, s nímž by mohli svůj objev uplatnit na trhu. To vše v době mohutného rozmachu pěstování chaluh určených nejen pro potřeby kosmetiky, ale i pro farmaceutický průmysl, vývoj nových materiálů nebo pro využití v zemědělství.


Další články v sekci