Prastarý zvířecí hřbitov ukrýval pohřbené domácí kočky, několik psů a opic

03.03.2021 - Stanislav Mihulka

Ve starověkém egyptském přístavu Baranis vědci odkryli nejstarší hřbitov domácích mazlíčků. Kromě ostatků koček v něm objevili i psy a opice


Reklama

Starověcí Egypťané byli známí svou náklonností ke kočkám. Uctívali je, a jak ukazují nové nálezy, také je chovali jako domácí mazlíčky. A nejen kočky. Velmi zajímavou sondou do života obyvatel Egypta kolem roku 0 našeho letopočtu se nedávno stal starověký hřbitov domácích mazlíčků, který se nachází na jihovýchodním pobřeží dnešního Egypta.

Jde o slavný a prosperující starověký přístav Baranis, známý též jako Bereniké, který leží na břehu Rudého moře, asi 825 kilometrů jižně od Suezu. Založil ho Ptolemaios II. zvaný Filadelfos v roce 275 před naším letopočtem a pojmenoval ho po své matce, královně Bereniké I. Její jméno známe také ze severní oblohy, kde po ní nese jméno malé ale velmi zajímavé souhvězdí Vlasů Bereniky.

Mazlíčci starověkých Egypťanů

Marta Osypinska (Polská akademie věd)V přístavu Baranis byly již zhruba před 10 lety nalezeny pozůstatky mnoha zvířat. Smysl nálezu nebyl úplně zřejmý, archeologové se domnívali, že šlo o hromadu vyhozených zvířecích mršin. Nedávno se ale pustil do detailní analýzy těchto nálezů polský tým, který došel k překvapujícím závěrům. Podle nich jde o nejstarší známý hřbitov domácích mazlíčků, na kterém napočítali celkem 585 pohřbených zvířat.

TIP: Archeologové objevili v Egyptě hrob s 50 mumiemi: Jsou staré přes 2 000 let

Asi 90 procent z nich jsou kočky různých plemen, od menších evropských, až po větší egyptské. Mnohé z pohřbených koček mají obojek nebo i další ozdoby, které ukazující na jejich status domácích mazlíčků. Když vědci analyzovali obsahy žaludků některých pohřbených koček, tak se ukázalo, že byly krmeny vybranou stravou, jakou by si kočky samy obstaraly jen těžko.

Kromě koček vědci objevili i psí ostatky. Šlo především menší plemena, jako je dnes například německý špic. Vedle koček a psů se podařilo nalézt i ostatky opic. Nalezená zvířata se často dožila vysokého stáří a měla na sobě uzdravená poranění, což ukazuje na trvalou péči jejich lidských majitelů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    ILF Science

  • Zdroj fotografií:

    Pixabay (Luis Wilker Perelo WilkerNet), se souhlasem Marta Osypinska (Polská akademie věd)

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Největší dosud objevený exemplář Tyrannosaura rexe, pojmenovaný podle své objevitelky, paleontoložky Sue Hendricksonové „Sue“, měří na délku 12,3 metru a zaživa vážil až kolem 9500 kilogramů.

Věda
Zajímavosti

Mapa bitvy u Liberce. Vlevo rakouský polní maršál hrabě Christian Moritz von Königsegg-Rothenfels, vpravo pruský vévoda August Wilhelm Braunschweig-Bevern.

Historie

Jelenům wapiti v Yellowstonu téměř vůbec nevadí možnost, že se mohou setkat s vlčí smečkou, přestože na vlky každých 7 až 11 dní skutečně narazí. Během zimy obývá park okolo pěti tisíc jelenů, v létě až kolem 20 tisíc kusů...

Příroda

Kilo a půl humra si v newyorské restauraci dáte zhruba za 35 dolarů (750 Kč). Cena právě uloveného zvířete se v USA pohybuje okolo 7 dolarů za libru (150 korun za půl kilogramu). 

Zajímavosti

Astronaut Piers Sellers během výstupu do otevřeného prostoru v rámci mise STS-121.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907