Pražská korunovace Marie Terezie

- Redakce 100+1 historie

<p>Marie Terezie (1717-1780)</p>

Marie Terezie (1717-1780)

12 . 5 . 1743

Reklama

Oficiální pasování Marie Terezie na českou královnu, které proběhlo 12. května 1743, nebylo pouze okázalou ceremonií, ale takzvaně korunovací „na usmířenou“. Ačkoliv Pragmatická sankce, vydaná ještě Karlem VI., zajišťovala tehdy šestadvacetileté panovnici nárok na habsburské dědičné země, musela Marie Terezie o trůn od počátku tvrdě bojovat. V Čechách navíc nestála pouze proti stavům, ale také proti bavorskému konkurentovi Karlu Albrechtovi, který se dal prohlásit českým králem. Nakonec společnost uznala nároky mladé Habsburkovny a v květnu se Praha zahalila do hávu slavností, na jejichž konci přijala Marie Terezie z rukou olomouckého biskupa královskou korunu.

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když v roce 2014 obsadili bojovníci Islámského státu Mosul, nikdo nevěřil, že se dokážou udržet u moci. Každý rok přesto dokázal vydělat přes 18 miliard korun. Daně vybíral až do poslední chvíle před svým zánikem.

Zajímavosti

Prvorepubliková akcie společnosti Kolben a Daněk

Historie

Palebné přepady kaťuší byly pro Němce překvapením, výbuchy a charakteristický ječivý zvuk raket doplňovaly, zvlášť v noci, světelné efekty.

Válka
Věda

Návrh designu systému TRAuma Care In a Rucksack (TRACIR)

Věda

V rámci druhu jsou k vidění jedinci s modrým nebo zelenomodrým kovovým zbarvením.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907