Před 3 miliony let žily v dnešní Etiopii gigantické vydry velké jako lvi

15.09.2022 - Stanislav Mihulka

Nově objevená třetihorní vydra měřila na délku okolo dvou metrů a vážila až 200 kilogramů! Na rozdíl od dnešních vyder, ale lovila svou kořit převážně na souši

<p><em>(ilustrační foto: Unsplash, Mark Stoop, CC0)</em></p>

(ilustrační foto: Unsplash, Mark Stoop, CC0)


Reklama

Když ve východní a jižní Africe žili australopitéci, setkávali se tam s celou řadou nebezpečných zvířat. Mezi predátory, kterých se australopitéci mohli obávat, patřily podle všeho i vydry. Nešlo ale o žádné roztomilé šelmičky, jaké dnes známe ze střední Evropy. Paleontologové v Etiopii nedávno objevili fosilie gigantické vydry, která svým tělem a velikostí připomínala lva. 

Podle vědců, jejichž výzkum publikoval vědecký časopis Comptes Rendus Palevol, šlo o nebezpečné predátory. Gigantické vydry měřily na délku okolo dvou metrů a vážily až 200 kilogramů! Doposud neznámý druh vydry dostal jméno Enhydriodon omoensis a žil v období pliocénu – asi před 3,5 až 2,5 miliony let. Podle badatelů tyto gigantické vydry, na rozdíl od většiny svých příbuzných, nepreferovaly život ve vodě, ale z valné části se pohybovaly na souši. 

Srovnání velikosti vydry Enhydriodon omoensis s jihoamerickou vydrou obrovskou, mořskou a africkou. (ilustrace: Université de Poitiers (CNRS), Sabine Riffaut, Camille Grohé, CC BY-SA 4.0)

Suchozemští predátoři

Klíčové informace o způsobu života vyder Enhydriodon omoensis vědci získali díky analýzám izotopů kyslíku a vodíku v nalezených fosiliích vydřích zubů. Výsledné hodnoty jsou totiž velmi podobné údajům zjištěným v zubech velkých kočkovitých šelem a hyen, které byly nalezené ve stejných fosilních vrstvách. Zároveň se značně liší od hodnot, které byly naměřeny u dnešních vyder. Vše nasvědčuje tomu, že vydry Enhydriodon omoensis lovily svou kořist převážně na souši a není tak vyloučené, že se jejich kořistí mohl stát i některý Australopithecus

TIP: Pořádné kusy: V mokřinách jihozápadní Číny lovily vydry velké jako dnešní vlci

Gigantické vydry Enhydriodon omoensis nebyly jedinými zástupci velkých vyder miocénu a pliocénu. Na sklonku třetihor žilo v tehdejší Eurasii a Africe několik takových druhů obřích vyder. V Etiopii žila například gigantická vydra Enhydriodon dikikae, která ovšem svým tělem připomínala víc medvěda než vydru.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jeden z lepších nevěstinců na území okupované Francie. (foto: Wikimedia Commons, Bundesarchiv, Dietrich, CC-BY-SA 3.0)

Historie

Vasariho koridor spojuje Palazzo Vecchio (florentskou radnici) s palácem Pitti (vévodským sídlem) přes galerii Uffizi a horní část mostu Ponte Vecchio. (foto: Pixabay, Alexandra MerzCC0)

Zajímavosti
Revue

Babyboom invazivního plzáka španělského propuká zjara. Přemnožení hladovci hravě zničí celou úrodu. Spasou hlavně listy, ale zbytek porostu oslintají, pokálí a zválí. Počet dospělců kulminuje v létě. (foto: David Říha ©)

Příroda

Kupa galaxií SDSS J1004+4112, jak ji zachytil Hubbleův teleskop.

Vesmír

Rekonstrukce vzhledu dávného obrněného „červa“ Wufengella bengtsoni.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907