Predator race: Extrémní závod, který vás dokonale prověří

09.04.2019 - redakce Víkend

Překážkové běhy v extrémních podmínkách si získávají stále víc příznivců nejen ve světě, ale i u nás. Jeden z nejúspěšnějších českých závodů, Predator race, charakterizují náročné překážky a trať, kterou může tvořit bláto, vodopád nebo třeba závěje

<p>Extrémní závod Predator race se koná i v zimě, kdy se běžci brodí závějemi po kolena.</p>

Extrémní závod Predator race se koná i v zimě, kdy se běžci brodí závějemi po kolena.


Reklama

Závodů v extrémním překážkovém běhu se u nás konají téměř dvě desítky. Některé z nich, jako Beskydská sedmička, se odehrávají v náročném horském terénu. Jiné, třeba Army run, představují skutečné vojenské klání pod záštitou Ministerstva obrany. A například Gladiator race nabízí vskutku unikátní zážitek – jeho trasa totiž vede podél slavných dostihů Velké pardubické.

Populární extrém extrémů

Stále větší oblibě se těší i Predator race, jenž má už šestiletou tradici a podle mnohých se jedná o „extrém extrémů“. Za rok jeho organizátoři připraví kolem patnácti akcí, každá se běží jinde a má jinou úroveň. Poměřit síly na trati tak mohou nejen „namakaní“ borci, ale i široká veřejnost. 

„Nejjednodušší variantou je Predator run. Jedná se o sedm kilometrů běhu a minimálně sedm překážek,“ vysvětluje zakladatel závodu Michal Dlouhý. V dalších kategoriích se soutěží na pěti a deseti kilometrech s dvaceti, respektive pětadvaceti překážkami, a nechybí ani ultra náročný Predator masakr, kde se běžci musejí poprat s patnáctikilometrovou tratí a třicítkou překážek. Opravdovou specialitu pak tvoří pouze stometrová trať, která však doslova přetéká náročnými překážkami. 

Běh v závějích 

Před každým závodem si účastníci mohou prohlédnout trasu na mapě a také si ji projít, ale převýšení a místní podmínky zažijí až při běhu – a ten je vždy postavený tak, aby cítili nohy ještě několik dní. 

„Dnes to podle mě bude mimořádně náročné. Sněží a napadlo tolik sněhu, že je ho na trati po kolena. Půjde opravdu o běh spojený s chůzí, kdy se budeme celou dobu brodit závějemi,“ spekuloval před startem Michal Rajniak, účastník extrémního klání Winter Predator race. Uskutečnilo se na sklonku ledna v jáchymovském sportovním areálu Eduard, v nadmořské výšce 752 metrů.

Na trati vždy závodníky čeká hodně ručkování, nošení těžkých pytlů nebo běh vodou – to vše i v zimě. „Když nasněží, překážky jsou mokré a úchop nedrží, jak by měl. Je třeba taktizovat, jaké rukavice si vzít, co si obout a tak dále,“ vysvětlil Rajniak. 

Dědictví římských legionářů 

Překážkové závody představují velký fenomén dneška, i když je třeba dodat, že v historii rozhodně nejde o novinku. Překonávání překážek trénovali při výcviku už římští legionáři. Rozdíl tkví snad jen v tom, že tehdy se jednalo o přírodní bariéry, zatímco dnes jsou zejména umělé.

TIP: Start v -52 °C: Na Dálném východě se uskutečnil supermrazivý maraton

„Specializujeme se na technické překážky, kde opravdu rozhoduje obratnost a zručnost,“ objasňuje Michal Dlouhý. Postavit lednový Predator race podle něj trvalo asi čtrnáct dnů a pracovalo na něm deset lidí od rána do večera. Podmínky přitom byly skutečně náročné, jelikož se všechny překážky budovaly ručně. 

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost, TV Nova

  • Zdroj fotografií: Predator Race

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1923 zvítězil italský jezdec Ugo Sivocci s vozem Alfa Romeo v legendárním závodě Targa Florio. 

Zajímavosti

Petriho miska se štetičkovcem Penicillium chrysogenum, z něhož byl poprvé izolován penicilin.

Věda

Pro meč až do Francie

Anna Boleynová (1501–1536)

Anna Boleynová neměla na muže zrovna štěstí. A coby druhá manželka Jindřicha VIII. si zrovna nepolepšila. Rodit mužské potomky se jí pohříchu nedařilo. Na první pokus přivedla na svět „jen“ budoucí královnu Alžbětu I., poté následovaly tři potraty. V té době asi nebyla ta nejpříjemnější společnice. Navíc nepřátel měla vždy víc než dost. Nařčení z toho, že je králi nevěrná a za jeho zády kuje pikle, na sebe nenechalo dlouho čekat. Nebo se Jindřich prostě jen zakoukal do Jany Seymourové a potřeboval jí udělat po svém boku místo? V roce 1536 je Anna obviněna z velezrady (a pro jistotu také z cizoložství, incestu a čarodějnictví) a putuje do vězení v Toweru.

Dál už je to prosté. Jako čarodějnice by měla správně být upálena na hranici, ale to si její bývalý manžel nepřeje. Dokonce vyslyší její poněkud neobvyklou prosbu, a to aby byla sťata mečem. V Anglii se tehdy bez výjimky popravuje sekyrou. Jindřich VIII. milostivě odloží výkon o celé dva dny, než z Calais dorazí mistr dlouhého meče. Samotný průběh je překvapující. Dalo by se čekat, že Anna řekne králi v poslední chvíli něco peprného. Proto se tu také tísní davy. Místo toho ale vyzve všechny přihlížející, aby se s ní naposledy pomodlili. A pak už se jde na věc. Lidé tehdy odcházejí z popravy rozčarováni: ta překrásná a do poslední chvíle pokorná světice měla být nehodnou čarodějnicí? Něco tu evidentně nesedí…

Historie
Revue
Vesmír

Americký náklaďák GMC CCKW-353 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907