Prehistorický medvěd z permafrostu nakonec nebyl tím, čím se zdál být

08.03.2023 - Stanislav Mihulka

Paleontologové odhalili pravou identitu mumifikovaného medvěda, který byl v roce 2020 objeven daleko za polárním kruhem na Velkém Ljachovském ostrově

<p>Mumifikovaný medvěd z Velkého Ljachovského ostrova. <em>(foto: NEFU, CC BY 4.0)</em></p>

Mumifikovaný medvěd z Velkého Ljachovského ostrova. (foto: NEFU, CC BY 4.0)


Reklama

V roce 2020 byl na Sibiři v permafrostu objevený perfektně zachovalý, mrazem mumifikovaný medvěd. Našli ho pastevci sobů na Velkém Ljachovském ostrově, který se nachází daleko nad severním polárním kruhem, mezi mořem Laptěvů a Východosibiřským mořem. Mumie medvěda má prakticky netknutou kůži, srst, čenich, zuby, drápy, tělní tuk i vnitřní orgány.

Odborníci laboratoře Lazarevova muzea mamutů Severovýchodní federální univerzity si nejprve mysleli, že jde o medvěda jeskynního (Ursus spelaeus). Ten vyhynul přibližně před 22 tisíci lety a vědci předpokládali, že stáří mumifikovaného medvěda musí být přinejmenším stejné.

Následné analýzy ale ukázaly, že původní předpoklad vědců byl mylný. Ve skutečnosti jde o mnohem mladší pozůstatky medvěda hnědého, který na Velkém Ljachovském ostrově zahynul kolem roku 1440 před naším letopočtem. Krátce předtím se například odehrála slavná bitva u Megida, ve které egyptská vojska v čele s faraonem Thutmosem III. porazila koalici kanaánských měst pod vedením krále města Kadeše.

Jak uvedla zpravodajská agentura Reuters, tým Severovýchodní federální univerzity nedávno provedl kompletní pitvu medvěda, která prozradila o této mumii z perfamfrostu více zajímavých informací. Vyšlo najevo, že šlo o medvědí samici, která měřila asi 1,6 metru a vážila kolem 78 kilogramů. Zahynula ve věku 2-3 let. Není úplně jasné, jak medvědice zemřela, ale mohlo to souviset s poraněními páteře, jejichž stopy byly na mumii objeveny.

TIP: Unikátní nález: Na Sibiři objevili 40 tisíc let starou zmrzlou hlavu vlka

Velkou záhadou zůstává, jak se vlastně ocitl medvěd hnědý na Velkém Ljachovském ostrově. Během ledových dob byl tento ostrov zřejmě spojený s pevninou, což dokazují bohaté nálezy fauny včetně mamutů. Medvědi hnědí ale mezi nimi nejsou. Po ústupu doby ledové do této oblasti pronikl Severní ledový oceán a dnes je Velký Ljachovský ostrov oddělený od nejbližší pevniny 50 kilometry mořské hladiny.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907