Překvapení pod sopkou: 15 kilometrů pod vulkánem Uturuncu je spousta vody

07.11.2016 - Stanislav Mihulka

V magmatu pod bolivijskou sopkou je tolik vody, jako v největších sladkovodních jezerech

Uturuncu -<p>Pod vulkánem Uturuncu je ohromné jezero</p>
Uturuncu -

Pod vulkánem Uturuncu je ohromné jezero


Reklama

Geologové občas objeví nečekané věci. Tým Jona Blundyho z Bristolské univerzity zkoumal anomálii velkých rozměrů, která se nachází pod momentálně spícím, ale doposud nevyhaslým vulkánem Uturuncu o výšce 6 008 v jihozápadní Bolívii.

Tato anomálie v hloubce 15 kilometrů zpomaluje průchod seismických vln a na rozdíl od okolního magmatu nevede elektrický proud. Vědci dospěli k názoru, že jde o roztavenou horninu, která obsahuje asi 10 procent vody.

Vzhledem k tomu, že anomálie představuje asi 500 tisíc kilometrů krychlových magmatu, tak podle všeho obsahuje podobné množství vody, jako největší sladkovodní jezera na Zemi. Náznaky podobných anomálií jsou přitom i pod některými dalšími vulkány, jako je například Mount St. Helens.

TIP: Neklid pod Islandem: Chystá se exploze velkého vulkánu Katla?

Navzdory ohromnému množství je tato voda pro nás prakticky nedostupná. Je totiž rozpuštěná v hornině, jejíž teplota dosahuje až 1 000 stupňů Celsia.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    New Scientist, Earth and Planetary Science Letters

  • Zdroj fotografií: Oregon State UniversityDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kolorovaná fotografie přibližuje, jak přesně vakovlci vypadali. Osudným se jim stal strach farmářů o stáda dobytka. (foto: Profimedia)

Zajímavosti
Zajímavosti
Věda

Americké bombardéry B-29 shazují bomby kdesi nad Koreou. Počítalo se s nimi také pro případný nukleární úder. (foto: Shutterstock)

Válka

Alice Sasko-Koburská (1843–1878) byla prababičkou prince Phillipa, nedávno zemřelého manžela královny Alžběty II. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Základ Algolova systému, vzdáleného devadesát světelných roků, tvoří velmi těsná spektroskopická dvojhvězda: Stálici hlavní posloupnosti třikrát hmotnější než Slunce doprovází ve vzdálenosti pouhých devíti milionů kilometrů podobr s 0,7 sluneční hmotnosti. Zmíněnou dvojici pak jednou za 681 dní obkrouží ještě třetí hvězda, mírně hmotnější než Slunce. (ilustrace: ESO, L. CalçadaCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907