Překvapivá pomoc: Život se psem dramaticky zlepšuje zdraví lidí s HIV

16.11.2017 - Stanislav Mihulka

Postup onemocnění HIV úzce souvisí s psychickým stavem pacienta. Psi ho pomáhají zlepšit

Přítel člověka - Psi pomáhají s fyzickým i duševním zdravím
Přítel člověka - Psi pomáhají s fyzickým i duševním zdravím

Reklama

Není žádným tajemstvím, že si člověk se svým psem může vytvořit emotivní vztah, který předčí vztahy s většinou ostatních lidí. V takovém případě pak chlupatý přítel může pomoci se stresem, úzkostí či depresí.

Podle nového lékařského výzkumu je vztah se psem ohromným přínosem i pro pacienty s HIV. Ukázalo se, že lidé v této situaci, kteří mají psa, propadají depresím o 300 procent méně pravděpodobněji, nežli pacienti bez psa.

TIP: Rozumějí psi lidským povelům? Podle nového výzkumu rozhodně ano!

Lidé s touto životu nebezpečnou, a stále ještě nevyléčitelnou chorobou, často trpí těžkými psychickými stavy. Zároveň platí, že se špatnou náladou se zrychluje postup onemocnění HIV. Psi tedy pacientům s HIV významně prodlužují život.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, Journal of Medical Internet Research

  • Zdroj fotografií: Master Sgt. Cohen Young

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Spisovatel pečlivě budoval svou image dobrodruha. Vpravo Karel May (1842–1912) jako Old Shatterhand, vlevo na snímku z roku 1905.

Zajímavosti

Červené světlo pomáhá stárnoucím očím

Věda

Ledoví obři Uran a Neptun

Vesmír

Na sklonku života pobýval Václav Eusebius v Roudnici nad Labem.

Historie

Původně Messerschmitt Bf 109, později Avia S-199, která se v roce 1948 dostala do Izraele a bojovala v izraelsko-arabských válkách

Válka

Horal každým coulem

Symbolem horolezectví a života ve vyšších nadmořských výškách by mohl být jak divoký (Bos mutus) a jeho domestikovaná forma jak domácí (Bos grunniens)Tento mohutný sudokopytník s dlouhou srstí obývá oblasti střední Asie a žije v nadmořských výškách až kolem 5 500 metrů nad mořem (nepotvrzené údaje uvádí i 6 100 m n. m.). Díky velmi dobře tepelně izolující srsti a mnoha dalším adaptacím pro život na vysokohorských loukách a náhorních plošinách byl tento druh skotu ceněn již ve starověku. Dodnes je domestikovaná forma jaka využívána šerpy k vynášení zavazadel horolezcům v Himálaji. Jak přitom není žádný střízlík – velcí samci přesahují hmotnost jedné tuny a v plecích mohou dosáhnout výšky 2,2 metru. Samice jsou v porovnání se samci asi o třetinu menší. Také domestikovaní jaci zdaleka nedosahují velikosti svých divokých předků, samci váží maximálně 580 kilogramů.

„Nízkohorská“ nemoc

Mezi adaptace, které jakům umožňují obývat nehostinné prostředí vysokých horstev, patří celkově větší plíce a srdce, než jaké má skot žijící v nížinách. Tito kopytníci mají také lepší schopnost přenosu kyslíku v krvi díky fetálnímu hemoglobinu, který u nich zůstává aktivní po celý život. Jaci jsou tak dobře přizpůsobeni svému prostředí, že v nížinách poměrně rychle hynou! Ohrožují je zde běžné nemoci a teploty nad 15 °C.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907