Překvapivá statistika: Lze přežít přežít volný pád z letadla bez padáku?

14.10.2019 - Kateřina Helán Vašků


Reklama

Pád z letadla bez padáku se může zdát jako jistá smrt, nicméně podle Úřadu pro letecké havárie v Ženevě přežilo jen mezi roky 1940 a 2008 podobnou událost 157 lidí. Z toho se navíc ve 42 případů jednalo o výšku nad 3 000 metrů. Šance, že nezemřete, přitom překvapivě vzrůstá při pádu z více kilometrů v porovnání s „pouhými“ 9 m, kde dosahuje pravděpodobnost přežití poměru 1 : 10. 

Prioritou je zaujmout pozici, které parašutisté přezdívají „létající veverka“: Je potřeba roztáhnout nohy a ruce do „X“, s břichem dolů a prohnutým hrudníkem. Během propadu o každou míli (1,6 km) je tak možné se horizontálně posunout až o míli bez speciálního vybavení. A tím můžete smrtící let zpomalit až o 64 km/h. 

Při dopadu se také doporučuje se pokud možno vyhnout vodě: Jak totiž dobře vědí nejen profesionální vodní lyžaři, hladina může být při nárazu stejně tvrdá jako beton

TIP: Povolání s příchutí smrti: Tohle jsou statisticky nejrizikovější zaměstnání

Pokud jde o samotnou přistávací pozici, nejsou vědci jednotní. Nicméně odborníci z Federální letecké správy (FAA) radí dosednout jako parašutisté, s chodily a patami u sebe a s pokrčenými koleny, přičemž ruce chrání hlavu.

Zázrak u Srbské Kamenice

Jedním z nejznámějších případů pádu z velké výšky se šťastným koncem je příběh srbské letušky Vesny Vulovičové. Ta přežila nehodu letounu Douglas DC-9 jugoslávské letecké společnosti JAT, letícího na lince z Kodaně do Záhřebu. 26. ledna 1972 poblíž Srbské Kamenice na Děčínsku tehdy zahynulo 27 z 28 osob, přežila pouze letuška Vesna.

Vulovičová utrpěla množství zranění, nicméně přežila a vysloužila si tak zápis do Guinessovy knihy rekordů. Hovořilo se tehdy o „zázraku" u Srbské Kamenice. V té době 22leté rodačce z Bělehradu Vulovičové, která byla u aerolinek pouhý rok, zachránilo život to, že se zaklínila ve zbytku zádi. Pád trosek navíc zbrzdily větve stromů a prudký svah, do kterého narazily. Přesto by ale mladá letuška nejspíš nepřežila, kdyby se jí nedostalo rychlé pomoci. 

Téměř měsíc pak proležela v bezvědomí v českých nemocnicích, nejprve v České Kamenici, kde ji dostali z nejhoršího. Když ale po týdnu letuška, která si při pádu zlomila obě ruce a nohy, poranila páteř i lebku a poté navíc přežila klinickou smrt, ochrnula na dolní polovinu těla, převezli ji vrtulníkem do vojenské nemocnice ve Střešovicích.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Křižáci v Sidónu zbudovali Mořský hrad a ve 13. století také Hrad svatého Ludvíka. Během křížových výprav bylo město několikrát dobyto a vydrancováno. Ve výřezu nalezené ostaky z masového hrobu.

Věda
Historie
Zajímavosti

Rak signální se nechává bez problému obdivovat zblízka.

Příroda

José Luis Pereira a jeho úlovek ze 13. září.

Vesmír

Letoun Junkers F13 byl po porážce Karla převezen do Budapešti, kde si jej mohli prohlédnout místní.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907