Překvapivý vztah: Je možné navázat přátelství s rybou?

Japonský potápěč uzavřel přátelství s pyskounem. Jejich neobvyklý vztah trvá už čtvrtstoletí

06.04.2016 - Stanislav MihulkaZatímco psům, kočkám, koním a dalším příslušníkům zvířecí říše jsme ochotni propůjčovat lidské vlastnosti, ryby považujeme v tomto ohledu za příliš chladná a netečná stvoření. Originální vztah pyskouna Yoriko a potápěče Hiroyukiho Arakawu ale ukazuje, že přátelství lze budovat i mezi suchozemci a vodomily.

Hiroyukiho Arakawa provozuje obchůdek s potápěčskými potřebami poblíž podvodního parku Hasama, nacházejícího se na východním pobřeží Japonska, nedaleko města Tateyama. Součástí jeho práce je i péče o podvodní svatyni Shinto. Před čtvrtstoletím se zde setkal s Yoriko, pyskounem Semicossyphus reticulatus a jejich přátelství jim vydrželo dodnes. Kdykoli se Hiroyukiho potopí pod hladinu jezera, připlouvá k němu Yoriko a doprovází ho jako průvodce vodní říší.

TIP: Tchajwanské kočičí město jako originální turistická atrakce

Pyskouni Semicossyphus reticulatus patří k vůbec největším pyskounům na světě. Obývají skalnaté útesy u pobřeží Koreje, Číny a Japonska. Dosahují až 1 metru délky a místní lidé si je cení jako dobré ryby k jídlu. Jak je ale vidět na příkladu Yoriko, vztah pyskounů a lidí může být mnohem osobnější.

  • Zdroj textu

    The Dodo

  • Zdroj fotografií

    Hiroyuki Arakawa


Další články v sekci