Překvapivý vztah: Je možné navázat přátelství s rybou?

06.04.2016 - Stanislav Mihulka

Japonský potápěč uzavřel přátelství s pyskounem. Jejich neobvyklý vztah trvá už čtvrtstoletí


Reklama

Zatímco psům, kočkám, koním a dalším příslušníkům zvířecí říše jsme ochotni propůjčovat lidské vlastnosti, ryby považujeme v tomto ohledu za příliš chladná a netečná stvoření. Originální vztah pyskouna Yoriko a potápěče Hiroyukiho Arakawu ale ukazuje, že přátelství lze budovat i mezi suchozemci a vodomily.

Hiroyukiho Arakawa provozuje obchůdek s potápěčskými potřebami poblíž podvodního parku Hasama, nacházejícího se na východním pobřeží Japonska, nedaleko města Tateyama. Součástí jeho práce je i péče o podvodní svatyni Shinto. Před čtvrtstoletím se zde setkal s Yoriko, pyskounem Semicossyphus reticulatus a jejich přátelství jim vydrželo dodnes. Kdykoli se Hiroyukiho potopí pod hladinu jezera, připlouvá k němu Yoriko a doprovází ho jako průvodce vodní říší.

TIP: Tchajwanské kočičí město jako originální turistická atrakce

Pyskouni Semicossyphus reticulatus patří k vůbec největším pyskounům na světě. Obývají skalnaté útesy u pobřeží Koreje, Číny a Japonska. Dosahují až 1 metru délky a místní lidé si je cení jako dobré ryby k jídlu. Jak je ale vidět na příkladu Yoriko, vztah pyskounů a lidí může být mnohem osobnější.

  • Zdroj textu:

    The Dodo

  • Zdroj fotografií: Hiroyuki Arakawa

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velryby se potápějí za potravou a z hlubin stoupají zpět, pouze když se potřebují nadechnout. U hladiny pak vypouštějí výměšky bohaté na železo a dusík, jež slouží fytoplanktonu k růstu. 

Zajímavosti

Zmrzlý skřivan ze severovýchodní Sibiře

Věda

Šílený Mike s raketou na parní pohon

Vesmír

 Rozbíjení zvonů v rámci jejich rekvizice, Čechy 1915

 

Válka

Dvojbarevné oko

Sibiřský husky se pyšní zářivýma modrýma nebo hnědýma očima, přičemž se občas stává, že každé oko má jinou barvu. Dokonce dochází i ke křížení přímo v jednom oku, kdy je část modrá a zbytek hnědý. Psi jsou částečně barvoslepí a vidí některé odstíny žluté a modré. Ostatní barvy se jim jeví jako odstíny šedi.  

Zajímavosti

Brusinky s citrusy fungují jako účinná dezinfekce

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907