Překvapivý zabiják: Sepse ve světě usmrtí více lidí než rakovina

21.01.2020 - Stanislav Mihulka

<p>Těžké sepse, při nichž selhávají orgány, v roce 2017 ve světě zabily asi 11 milionů lidí.</p>

Těžké sepse, při nichž selhávají orgány, v roce 2017 ve světě zabily asi 11 milionů lidí.


Reklama

V dnešní době je velkým strašákem rakovina, která v rozmanitých podobách ohrožuje zdraví i život mnoha pacientů. Podle nového výzkumu amerických badatelů ale ve skutečnosti více nemocných zabíjí sepse, čili otrava krve vyvolaná patogenními bakteriemi. Když dojde k rozvinutí septického šoku,  začínají selhávat životně důležité orgány a život pacientů visí na vlásku. Situaci dále komplikují infekce, které jsou rezistentní vůči antibiotikům.

Vědci odhadují, že v roce 2017 se na celém světě sepse objevila u přibližně 49 milionů lidí. Z nich asi 11 milionů kvůli těžké sepsi zemřelo. Tento výzkum více než zdvojnásobuje počet obětí, které má na kontě tento velmi závažný stav. Podle údajů Světové zdravotnické organizace WHO přitom na všechny možné případy rakoviny v roce 2017 ve světě zemřelo asi 9,6 milionů lidí.

TIP: Nelichotivé prvenství: Rakovina se stává nečastější příčinou úmrtí v bohatých zemích

Více než polovina zaznamenaných případů sepse se v roce 2017 objevila u dětí, z nichž mnohé byli novorozenci. Podle badatelů je přitom v mnoha případech možné sepsi předejít dobrou prevencí, a také je možné ji léčit úspěšněji. Autoři studie doporučují se soustředit na prevenci a léčbu sepse u novorozenců, což by mohlo zachránit mnoho životů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Růžoví elegáni se často hašteří. Vzrušením se jim načepýří peří a obzvlášť v zapadajícím slunci, kdy jeho barvy zázračně ožívají, bývají nádherní. (foto: David Říha)

Příroda

Aby se dostala na palubu, musela Jeanne Barretová oblékat mužský oděv. Námořníci však nic nepoznali. Její skutečná identita vyšla najevo při vylodění na Tahiti v dubnu 1768. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Objevená hlava mramorového Hérákla z Antikythéry. (foto: Nikos GiannoulakisCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907