Překvapivý zabiják: Sepse ve světě usmrtí více lidí než rakovina

21.01.2020 - Stanislav Mihulka

<p>Těžké sepse, při nichž selhávají orgány, v roce 2017 ve světě zabily asi 11 milionů lidí.</p>

Těžké sepse, při nichž selhávají orgány, v roce 2017 ve světě zabily asi 11 milionů lidí.


Reklama

V dnešní době je velkým strašákem rakovina, která v rozmanitých podobách ohrožuje zdraví i život mnoha pacientů. Podle nového výzkumu amerických badatelů ale ve skutečnosti více nemocných zabíjí sepse, čili otrava krve vyvolaná patogenními bakteriemi. Když dojde k rozvinutí septického šoku,  začínají selhávat životně důležité orgány a život pacientů visí na vlásku. Situaci dále komplikují infekce, které jsou rezistentní vůči antibiotikům.

Vědci odhadují, že v roce 2017 se na celém světě sepse objevila u přibližně 49 milionů lidí. Z nich asi 11 milionů kvůli těžké sepsi zemřelo. Tento výzkum více než zdvojnásobuje počet obětí, které má na kontě tento velmi závažný stav. Podle údajů Světové zdravotnické organizace WHO přitom na všechny možné případy rakoviny v roce 2017 ve světě zemřelo asi 9,6 milionů lidí.

TIP: Nelichotivé prvenství: Rakovina se stává nečastější příčinou úmrtí v bohatých zemích

Více než polovina zaznamenaných případů sepse se v roce 2017 objevila u dětí, z nichž mnohé byli novorozenci. Podle badatelů je přitom v mnoha případech možné sepsi předejít dobrou prevencí, a také je možné ji léčit úspěšněji. Autoři studie doporučují se soustředit na prevenci a léčbu sepse u novorozenců, což by mohlo zachránit mnoho životů.

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Státy většinou neposkytují příliš informací o zvláštních jednotkách

Válka

Praha v 19. století. V roce 1869 už měla 158 tisíc obyvatel, tedy asi dvakrát více než Brno.

Historie
Věda

Sonda Al Amal je 2,37 metru široká, na délku měří 2,9 metru a váží zhruba 1 500 kilogramů. Její základ tvoří trojice vědeckých přístrojů: multispektrální kameroa EXI (Emirates eXploration Imager), infračervený spektrograf EMIRS (Emirates Mars Infrared Spectrometer) a ultrafialový spektrograf EMUS (Emirates Mars Ultraviolet Spectrometer).

Vesmír

Enzymatická výbava trávicí soustavy zavíječe voskového (Galleria mellonella) umožňuje jeho housenkám trávení včelího vosku – po chemické stránce komplikované a těžko odbouratelné struktury.

Zajímavosti

Monumentální křesťanský chrám, v němž byli korunováni byzantští císařové, se změnil v mešitu po dobytí Konstantinopole (dnešního Istanbulu) osmanskými vojsky v roce 1453. Nyní patří k nejnavštěvovanějším památkám Turecka. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907