Překvapivý zabiják: Sepse ve světě usmrtí více lidí než rakovina

21.01.2020 - Stanislav Mihulka

<p>Těžké sepse, při nichž selhávají orgány, v roce 2017 ve světě zabily asi 11 milionů lidí.</p>

Těžké sepse, při nichž selhávají orgány, v roce 2017 ve světě zabily asi 11 milionů lidí.


Reklama

V dnešní době je velkým strašákem rakovina, která v rozmanitých podobách ohrožuje zdraví i život mnoha pacientů. Podle nového výzkumu amerických badatelů ale ve skutečnosti více nemocných zabíjí sepse, čili otrava krve vyvolaná patogenními bakteriemi. Když dojde k rozvinutí septického šoku,  začínají selhávat životně důležité orgány a život pacientů visí na vlásku. Situaci dále komplikují infekce, které jsou rezistentní vůči antibiotikům.

Vědci odhadují, že v roce 2017 se na celém světě sepse objevila u přibližně 49 milionů lidí. Z nich asi 11 milionů kvůli těžké sepsi zemřelo. Tento výzkum více než zdvojnásobuje počet obětí, které má na kontě tento velmi závažný stav. Podle údajů Světové zdravotnické organizace WHO přitom na všechny možné případy rakoviny v roce 2017 ve světě zemřelo asi 9,6 milionů lidí.

TIP: Nelichotivé prvenství: Rakovina se stává nečastější příčinou úmrtí v bohatých zemích

Více než polovina zaznamenaných případů sepse se v roce 2017 objevila u dětí, z nichž mnohé byli novorozenci. Podle badatelů je přitom v mnoha případech možné sepsi předejít dobrou prevencí, a také je možné ji léčit úspěšněji. Autoři studie doporučují se soustředit na prevenci a léčbu sepse u novorozenců, což by mohlo zachránit mnoho životů.

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kvůli nádoru nemohou tasmánští čerti žrát, a brzy tak hynou hlady. Vědci ale nedávno zjistili, že u některých ďáblů již tělo na rakovinu reaguje tvorbou protilátek.

Zajímavosti
Věda

Podle dat sondy InSight se Mars se třese více než Měsíc a o něco méně než Země.

Vesmír

Takarkori, jihozápadní Libye

Věda

Řada vojáků odmítla bojovat za císaře pána a místo nejisté budoucnosti na frontě raději dezertovala.

Historie

Hnízda hýlů mexických (Haemorhous mexicanus) přivedla zoology k závěru, že nikotin je v dlouhodobém horizontu škodlivý i ptákům

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907