Převratná nanotechnologie udělá z obyčejných brýlí přístroj na noční vidění

17.06.2021 - Stanislav Mihulka

Australští vědci vyvinuli speciální film, který je možné nanést na optická zařízení nebo třeba na obyčejné brýle. Film z nanometrových krystalů poté funguje jako filtr, který umožňuje noční vidění

<p>Tenký film s nanokrystaly vytvoří z infračerveného světla viditelný obraz, aniž by potřeboval nějakou elektroniku.</p>

Tenký film s nanokrystaly vytvoří z infračerveného světla viditelný obraz, aniž by potřeboval nějakou elektroniku.


Reklama

Půlku života strávíme ve tmě, přinejmenším bez slunečního svitu. Každý si jistě vybaví situace, v nichž by se hodilo mít schopnost vidět ve tmě. Příroda k nám v tomto směru bohužel nebyla příliš štědrá a dosavadní technologie pro noční vidění nebývají úplně praktické. Vědci z Australské národní univerzity se to rozhodli změnit. 

Z neviditelného viditelné

Australští vědci vyvinuli nesmírně tenký film tvořený nanometrovými krystaly, který je možné nanést na optická zařízení nebo třeba na obyčejné brýle. Speciální film poté funguje jako filtr a poskytuje schopnost nočního vidění. Je to poprvé, kdy se něco podobného povedlo s tenkým filmem, což slibuje mnoho zajímavých aplikací.

TIP: Chcete vidět v noci? Biohackeři vyvíjejí oční kapky pro noční vidění

Soudobé přístroje pro noční vidění využívají optoelektronické zpracování obrazu. Detekují infračervené záření a zpracují ho do digitální podoby přízračně nazelenalých stínů, které pak můžeme vidět. Taková zařízení přitom bývají těžká a objemná. Tenký film australských badatelů pracuje úplně jinak. Obsahuje nanokrystaly arsenidu galia, které fungují jako polovodiče. Výsledný film dokáže přeměnit fotony infračerveného záření na fotony o vyšších energiích, které můžeme vidět.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

V tradiční koridě jsou přesně určené nástroje, které má matador k dispozici. V první fázi se používají kopí varas a pláštěnka capote, v další pak barevné tyče s háky banderillas. V závěrečné části přichází ke slovu muleta, meč espada či dýka puntilla.

Historie

Expert ochrany přírody připravuje sterilizační šipky pro hrochy v Kolumbii

Věda

Hladina kyslíku v atmosféře podstatně vzrostla, až když před 2,5 miliardami let na Zemi konečně poklesla intenzita „deště meteoritů“.

Vesmír

Tato stíhačka Ki-43 se dochovala v leteckém muzeu v americké Pimě.

Válka
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907