Jak přelstít Predátora? S důmyslnou infračervenou kamufláží!

Nový materiál se dokáže rychle přizpůsobovat teplotě okolí a chrání nositele před detektory tepla

08.03.2020 - Stanislav MihulkaKdyž hrdiny série filmů o Predátorech pronásledují nelítostní mimozemští zabijáci, může je prozradit jejich tělesné teplo. Predátoři totiž vidí ve velkém rozsahu spektra elektromagnetického záření, a když jsou na lovu, primárně využívají infračervené záření. Díky tomu vnímají teplo, které vyzařují lidé i další tvorové, stejně jako objekty, co jsou teplejší než okolí.

Kdyby se Predátor vyskytl v našem světě, mohli bychom pro svou ochranu použít zajímavou technologii, kterou vyvinuli američtí odborníci. Je to nositelné zařízení, které dokáže svého majitele skrýt před pátráním senzorů detekujících teplo, jako jsou například brýle či dalekohledy pro noční vidění. Tato technologie se přitom dokáže rychle přizpůsobovat změnám teploty, ale uvnitř má stále teplotu lidského těla. Díky tomu je pro uživatele příjemná a příliš ho neobtěžuje.

TIP: Jako z Harryho Pottera: Kanadská společnost vyvinula štít neviditelnosti

Nová maskovací technologie je založená na materiálu, který je podobný vosku, ale má složitější fyzikální vlastnosti. Bod tání tohoto materiálu je asi 30 stupňů Celsia, což odpovídá průměrné teplotě na povrchu lidského těla. Pokud je teplota okolí vyšší než 30 °C, materiál se nataví a stabilizuje, přičemž izoluje teplo těla maskovaného člověka. A když je okolí chladnější, materiál se postupně zpevňuje a přitom stále funguje jako izolační vrstva. Povrch materiálu přitom může dosáhnout teploty od 10 do 38 °C, za méně než minutu.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    20th Century Fox


Další články v sekci