Převratné vítězství: Autonomní závodní dron porazil lidské piloty

25.07.2021 - Stanislav Mihulka

Autonomní kvadrikoptéra poprvé zvítězila v závodě dronů nad profesionálními lidskými závodníky

<p>Závodní dron prolétá skrz kouř, který odhaluje složité aerodynamické podmínky letu</p>

Závodní dron prolétá skrz kouř, který odhaluje složité aerodynamické podmínky letu


Reklama

Jedním z úspěšných postupů, jimiž vědci vylepšuj výkony autonomních dronů, jsou jejich závody s lidskými protivníky v různých disciplínách. Tým odborníků švýcarské University of Zurich nedávno dosáhl významného úspěchu, když jejich dron poháněný pokročilou umělou inteligencí porazil v rychlostním závodě dva drony s lidskými piloty. Samozřejmě nikoliv ledajakými piloty. Byli to profesionální závodníci s drony, kteří měli příležitost trénovat na trati před samotným závodem.

V sezóně 2019 se v rámci Drone Racing League poprvé uskutečnila soutěž autonomních dronů, které spolu soupeřily o lukrativní ceny. Soutěž vyhrál autonomní dron nizozemské Delft University, který byl o 12 procent rychlejší než autonomní dron na druhém místě. Když ale tento vítězný dron letěl bonusové kolo proti lidskému soupeři, kterým byl profesionální pilot Gabriel „Gab707“ Kocher, tak neměl sebemenší šanci.

Autonomní vítězství

Neuplynuly ani dva roky a situace se naprosto změnila. Kvadrikoptéru řízenou umělou inteligencí sledují externí kamery, které jí neustále posílají informaci o aktuální poloze, s níž pak pracuje řídící inteligence. Takto pilotovaný autonomní dron byl v každém kole závodu rychlejší než lidští piloti a jeho výkon byl více konzistentní.

TIP: Vyhýbání se překážkám ve vysoké rychlosti: Drony zvládnou už i vybíjenou

Zároveň to ale ještě nějaký čas potrvá, než budou drony vítězit nad lidmi na závodech Drone Racing League. Skutečný závodní dron se musí spoléhat na vlastní kamerový systém, který má na palubě. Další problém je v tom, že pro švýcarský dron musel počítač vytvářet optimální trajektorii letu v závodu asi tak hodinu. Obě tyto technické obtíže bude nejprve nutné překonat.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907