Vyhýbání se překážkám ve vysoké rychlosti: Drony zvládnou už i vybíjenou

23.03.2020 - Stanislav Mihulka

Speciální kamery a algoritmy poskytují dronům dar bleskurychlé reakce


Reklama

Dnešní drony zvládnou leccos. Ale vyhýbání se překážkám stále bohužel není jejich nejsilnější stránkou. A pro rychle se pohybující překážky to platí dvojnásobně. Typický dron potřebuje asi 20-40 milisekund, než zpracuje obraz překážky a zareaguje. Vypadá to, že je to rychlé, ale ve skutečnosti taková reakce nestačí, aby se dron vyhnul například ptáku nebo jinému dronu. Stejně tak mají problém s vyhýbáním drony, které letí velkou rychlostí.

Švýcarští vědci a inženýři nedávno postavili systém, díky němuž se drony vyhýbají mnohem pohotověji. S využití speciálních kamer a algoritmů dovedou zareagovat během pár milisekund. To je dost rychlé na to, aby se takový dron dokázal například vyhnout hozenému míči.

TIP: Kontrola dronem: Hexakoptéra s tlakovými senzory ohlídá mrakodrapy

Jak si vědci vyzkoušeli, drony s novým navigačním systémem si klidně mohou zahrát vybíjenou. To ale pochopitelně nebude jejich hlavní využití. Drony s touto schopností by se mohly uplatnit například na misích ve velmi náročném prostředí, kde je nutný pohotový zásah. Nabízejí se například přírodní nebo i civilizační katastrofy, během nichž by hbité drony mohly významně pomáhat. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vlčím smečkám v Yellowstonu se připisuje efekt tzv. trofické kaskády, tedy vzájemně zřetězených procesů vedoucích k obnově narušené přírody.

Příroda

Alžběta Gabriela Bavorská byla bavorská princezna a později belgická královna. V roce 1900 se provdala za dědice belgického trůnu Alberta I. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Šlechtic první historicky doložené čínské dynastie Šang byl před více než 3 000 lety z nejasných důvodů pohřben se zlatou maskou. (foto: China News ServiceCC0)

Věda
Zajímavosti

Testovací prototyp rakety Super Heavy B7 podstoupil 20. září důležitou zkoušku. Firma SpaceX provedla statický zážeh rovnou 7 motorů Raptor 2. (foto: SpaceXCC BY 4.0)

Vesmír

Hledá se leguán zelený, raději mrtvý. (foto: Wikimedia Commons, Hugoesteban14CC BY-SA 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907