Vyhýbání se překážkám ve vysoké rychlosti: Drony zvládnou už i vybíjenou

23.03.2020 - Stanislav Mihulka

Speciální kamery a algoritmy poskytují dronům dar bleskurychlé reakce


Reklama

Dnešní drony zvládnou leccos. Ale vyhýbání se překážkám stále bohužel není jejich nejsilnější stránkou. A pro rychle se pohybující překážky to platí dvojnásobně. Typický dron potřebuje asi 20-40 milisekund, než zpracuje obraz překážky a zareaguje. Vypadá to, že je to rychlé, ale ve skutečnosti taková reakce nestačí, aby se dron vyhnul například ptáku nebo jinému dronu. Stejně tak mají problém s vyhýbáním drony, které letí velkou rychlostí.

Švýcarští vědci a inženýři nedávno postavili systém, díky němuž se drony vyhýbají mnohem pohotověji. S využití speciálních kamer a algoritmů dovedou zareagovat během pár milisekund. To je dost rychlé na to, aby se takový dron dokázal například vyhnout hozenému míči.

TIP: Kontrola dronem: Hexakoptéra s tlakovými senzory ohlídá mrakodrapy

Jak si vědci vyzkoušeli, drony s novým navigačním systémem si klidně mohou zahrát vybíjenou. To ale pochopitelně nebude jejich hlavní využití. Drony s touto schopností by se mohly uplatnit například na misích ve velmi náročném prostředí, kde je nutný pohotový zásah. Nabízejí se například přírodní nebo i civilizační katastrofy, během nichž by hbité drony mohly významně pomáhat. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Používání nástrojů se stalo jedním z hnacích motorů rozvoje mozku. Rod Homo se naučil kontrolovat oheň možná už před 1,5 milionu let.

Zajímavosti
Vesmír

Marilyn Monroe s generálním prokurátorem USA Robertem F. Kennedym a prezidentem Johnem F. Kennedym na oslavě narozenin.

Historie
Zajímavosti

Anhinga africká (Anhinga rufa) žije v subsaharské Africe. Přezdívá se jí „hadí pták“, což neodráží potravní specializaci, ale dojem, který budí při lovu. Loví totiž tak, že má tělo zcela ponořené pod vodou a nad vodní hladinu ční pouze hlava a krk. Dlouhý krk, navíc zrcadlený ve vodní hladině, budí dojem hada. Anhingy mají na jídelníčku i vodní hady, ale jejich potravu tvoří převážně ryby, obojživelníci, vodní hmyz, korýši a měkkýši. 

Příroda

Mnozí připisují mizení letadel a lodí v bermudském trojúhelníku nadpřirozenu či mimozemšťanům.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907