Při transfuzi krve mohou pacienti dostat i nevyžádaný bonus

29.11.2019 - Stanislav Mihulka

Kontrola krevních derivátů ve Spojených státech ukázala, že společně s krevní transfúzí mohou pacienti dostat také bezplatnou dávku kofeinu, Xanaxu nebo třeba léků proti kašli


Reklama

Američtí vědci a lékaři z Oregonské státní univerzity analyzovali celkem 18 dávek údajně čistého lidského krevního séra od jednoho z obvyklých dodavatelů. Tyto vzorky krevního séra prozkoumali pomocí oblíbené analytické metody hmotnostní spektrometrie. Ukázalo se, že dodávané lidské krevní sérum není až tak úplně čisté.

Ve všech zkoumaných krevních vzorcích vědci objevili kofein, který se podle všeho stal neoddělitelnou součástí moderní civilizace. Větší část vzorků obsahovala alprazolam, známý jako Xanax, který se používá k léčbě úzkostných či panických poruch nebo depresí. V řadě vzorků se rovněž nacházel syntetický opioid dextrometorfan, který je součástí mnoha léků proti kašli, a také tolbutamid, využívaný jako lék proti diabetu 2. typu.

TIP: Nedostatek krve: Většina zemí světa nemá dost krve pro lékařské zákroky

Na první pohled nepříliš povzbudivá zjištění nejsou podle lékařů důvodem k panice. Ve skutečnosti jde totiž o velmi malá množství, která nejsou pro příjemce transfuze nijak nebezpečná. Na druhou stranu, složení krve dárců nabízí zajímavý pohled na lidský život a naše zvyky v 21. století.

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: University of Rochester Medical Center

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Koncil v Clermontu. Papež Urban II. zde využil první kruciátu k vlastnímu zviditelnění.

Historie

Král Jiří VI. na inspekci bitevní lodi Duke of York

Válka

Staré známé léky mohou překvapit

Věda

Krabí mlhovina v nepravých barvách. Tato mlhovina, která je zdrojem rentgenového a gama záření, je pozůstatkem po supernově

Vesmír

Přibližná rozloha kráteru Yarrabubba v australské pustině.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907