Příběh vánočního stromu: Kdy se v Čechách objevil poprvé

20.11.2016 - Helena Čtvrtečková

Vánoční stromek -<p>První písemná zmínka o vánočních stromcích pochází už z roku 1570 z německých Brém</p>
Vánoční stromek -

První písemná zmínka o vánočních stromcích pochází už z roku 1570 z německých Brém


Reklama

Psal se rok 1812 a Jana Karla Liebicha, ředitele Stavovského divadla v Praze, napadlo, že by mohl zpestřit svým hostům Vánoce. Uspořádal pro ně ve svém sídle na zámečku Šilboch u Prahy večírek s překvapením – s nazdobeným vánočním stromem. Povedlo se!

Novinka ze západu

Jak na to přišel? Pocházel z Mohuče. A právě u našich západních sousedů byly tehdy vánoční stromky velmi populární. První písemná zmínka o nich pochází už z roku 1570 z německých Brém. Zpočátku byly ozdobou veřejných míst nebo cechovních domů. Teprve v 17. století pronikly i do domácností a v 19. století se rozšířily za hranice země.

Zprvu stromečky zdobily přírodní výrobky z jablíček, vlašských ořechů, sušených švestek, slámy nebo kukuřice, které se navlékaly na červené stužky. Výjimkou nebyly ani perníčky a nejrůznější pamlsky. Od roku 1860 na českých stromcích nechyběly ani voskové svíčky. Na špičku stromu se dávala slaměná hvězda, jejíž paprsky symbolizují spojení s věčností.

Od jablek až po čokoládu

Kde se ale vzaly nejrůznější figurky, čokoládové kolekce nebo skleněné baňky? Skleněné dekorace se prý zrodily někdy na konci 19. století kvůli špatné úrodě jablek. Na stromky nebylo jednoho roku co dát, a tak němečtí skláři vymysleli červené baňky připomínající jablíčka. I Češi mají jednu specialitu – čokoládové kolekce. Už na Vánoce v roce 1897 si mohli ti bohatší koupit lahodné figurky z výroby První české továrně na orientálské cukrovinky v Praze. Luxusní pětivrstvé stály okolo 100 korun! Výše postavený úředník si jich za jednu výplatu mohl koupit asi deset.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Časostroj 12/2014

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907