Příběh vánočního stromu: Kdy se v Čechách objevil poprvé

20.11.2016 - Helena Čtvrtečková

Vánoční stromek -<p>První písemná zmínka o vánočních stromcích pochází už z roku 1570 z německých Brém</p>
Vánoční stromek -

První písemná zmínka o vánočních stromcích pochází už z roku 1570 z německých Brém


Reklama

Psal se rok 1812 a Jana Karla Liebicha, ředitele Stavovského divadla v Praze, napadlo, že by mohl zpestřit svým hostům Vánoce. Uspořádal pro ně ve svém sídle na zámečku Šilboch u Prahy večírek s překvapením – s nazdobeným vánočním stromem. Povedlo se!

Novinka ze západu

Jak na to přišel? Pocházel z Mohuče. A právě u našich západních sousedů byly tehdy vánoční stromky velmi populární. První písemná zmínka o nich pochází už z roku 1570 z německých Brém. Zpočátku byly ozdobou veřejných míst nebo cechovních domů. Teprve v 17. století pronikly i do domácností a v 19. století se rozšířily za hranice země.

Zprvu stromečky zdobily přírodní výrobky z jablíček, vlašských ořechů, sušených švestek, slámy nebo kukuřice, které se navlékaly na červené stužky. Výjimkou nebyly ani perníčky a nejrůznější pamlsky. Od roku 1860 na českých stromcích nechyběly ani voskové svíčky. Na špičku stromu se dávala slaměná hvězda, jejíž paprsky symbolizují spojení s věčností.

Od jablek až po čokoládu

Kde se ale vzaly nejrůznější figurky, čokoládové kolekce nebo skleněné baňky? Skleněné dekorace se prý zrodily někdy na konci 19. století kvůli špatné úrodě jablek. Na stromky nebylo jednoho roku co dát, a tak němečtí skláři vymysleli červené baňky připomínající jablíčka. I Češi mají jednu specialitu – čokoládové kolekce. Už na Vánoce v roce 1897 si mohli ti bohatší koupit lahodné figurky z výroby První české továrně na orientálské cukrovinky v Praze. Luxusní pětivrstvé stály okolo 100 korun! Výše postavený úředník si jich za jednu výplatu mohl koupit asi deset.

  • Zdroj textu:

    Časostroj 12/2014

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Upír obecný (Desmodus rotundus), někdy nazývaný též upír rudý nebo upír velký, je druh tropických netopýrů žijící ve Střední a Jižní Americe.

Věda

Základna nově nalezeného korálového útesu je široká 1,5 kilometru a jeho vrchol se v nejvyšších bodech nachází 40 metrů pod hladinou moře.

Zajímavosti
Reklama

Příslušníci 101. výsadkové divize během operace Anaconda v březnu 2002.

Válka

Na jednání v Ženevě nemohl chybět Edvard Beneš. Z Prahy přijeli Karel Kramář, předseda Národního výboru a vůdce strany státoprávně demokratické, Václav Klofáč, místopředseda Národního výboru a vůdce českých národních socialistů, agrárník František Staněk, předseda Českého svazu poslanců, Gustav Habrman za sociální demokraty, státoprávní demokrat Antonín Kalina, šéf Maffie Přemysl Šámal, ředitel Živnobanky Jaroslav Preiss a ředitel Agrární banky Karel Svoboda. Později dorazil i Mořic Hruban za moravské katolíky.

Historie

Sir John Julius Angerstein na portrétu Thomase Lawrence z roku 1790.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907