Příliš těžké dědictví: 2,5 tuny v neplatných mincích banka počítala půl roku

19.12.2017 - Martin Reichman

Zdědit tolik peněz, že je nedokážete ani unést, je pro leckoho jistě lákavá představa. Přesně to se stalo německé rodině z Bremervörde

Podle odhadů Německé centrální banky mají lidé stále doma starou měnu v celkové hodnotě 12 650 000 000 marek.
Podle odhadů Německé centrální banky mají lidé stále doma starou měnu v celkové hodnotě 12 650 000 000 marek.

Reklama

S neobvyklým dědictvím se musela vypořádat rodina z německého Bremervörde. Součástí dědictví po zesnulém otci bylo i několik set pytlů napěchovaných jedno a dvoufenikovými mincemi. Celková hmotnost neobvyklého dědictví byla 2,5 tuny.

Feniky, které otec (za života řidič kamionu) nashromáždil sice již 15 let neplatí, německá banka ale stále umožňuje jejich výměnu za stávající eura. Vypořádat se s takovou nadílkou bylo ale pro pracovníky Bundesbank v Oldenburgu pořádnou výzvou. Běžně se pro počítání takto velkého množství mincí používají stroje. Mince uskladněné v pytlích byly ale slepené k sobě a některé i poškozené rzí. Ke slovu tak přišlo manuální přepočítávání

Nelehký úkol dostal na starost úředník Wolfgang Kemereit, který kromě své běžné agendy denně počítal nashromážděné mince. Po šesti měsících došel k výslednému číslu – v pytlích bylo uloženo 1,2 milionu mincí, jejichž dnešní hodnota činní 8 000 euro (v přepočtu zhruba 200 tisíc korun).

Reklama

  • Zdroj textu:

    Norddeutscher Rundfunk

  • Zdroj fotografií:

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907