Kamera NIRCam pořídila selfie primárního zrcadla dalekohledu Jamese Webba.
Vesmírný dalekohled Jamese Webba, který by se měl stát důstojným nástupcem Hubbleova vesmírného dalekohledu, se již připravuje na vědecká pozorování, s nimiž se počítá za několik měsíců. Pro operátory teleskopu je to samozřejmě dřina a stres, takže nepochybně vítají zajímavá rozptýlení.
Pozoruhodnou možnost jim k tomu nabízí zařízení NIRCam (Near InfraRed Camera). Jde o kameru pro oblast blízkého infračerveného záření, která pořizuje snímky záření o vlnové délce bezprostředně za oblastí červeného světla. Zároveň funguje jako důmyslný senzor pro optiku teleskopu a mimo jiné slouží k nastavení a zaostřování segmentů hlavního zrcadla teleskopu.
NIRCam má k dispozici speciální čočky, které operátorům umožňují kontrolovat uspořádání segmentů zrcadla teleskopu. Tento objektiv se nepoužívá během vědeckých operací a slouží výhradně pro technické účely a seřizování.
Selfie snímek je jedním z prvních obrázků, které nám vesmírný dalekohled Jamese Webba poslal. Nešlo přitom jen o zábavu. Selfie operátorům potvrdila, že kamera NIRCam funguje přesně tak, jak má. Je to jedno z kriticky významných zařízení, bez něhož by dalekohled nemohl plnohodnotně pracovat.
TIP: Nový vesmírný dalekohled Jamese Webba dokončil testy před říjnovým startem
Vedle efektního selfie pořídil JWST i řadu snímků hvězdy HD 84406 v souhvězdí Velké Medvědice. Tato hvězda byla vybrána proto, že je snadno identifikovatelná a není oklopena jinými hvězdami podobné jasnosti. To, co vypadá jako jednoduchý obrázek rozmazané hvězdy je základem procesu zarovnání a ostření, aby mohl Webbův teleskop začít v létě svá vědecká pozorování. Jednotlivé rozmazané body tak představují jedinou hvězdu, jejíž světlo se odrazilo od 18 nezarovnaných šestiúhelníkových segmentů primárního zrcadla teleskopu Jamese Webba.
PřírodaMilovníci rozpálených skal
Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)