Příroda nás baví: Proč se psi nedívají na televizi? Co dokáže antrax a můžeme vzkřísit mamuta?

Nejrychlejší zvířecí reakce, džungle uprostřed New Yorku, kanibalští hroši, útoky predátorů a největší obojživelník světa. Seznamte se s desítkou nejčtenějších příběhů o přírodě...

28.12.2021 - redakce 100+1



Proč se psi nedívají na televizi a proč je těžké chytit mouchu?

Přestože se rádi označujeme za „pány tvorstva“ a „vrchol evoluce“, v mnoha ohledech za našimi zvířecími druhy zaostáváme. Například v rychlosti, s jakou pracuje náš zrak, patříme sotva do průměru…


Newyorský Central Park: Divočina v srdci velkoměsta

V hustém podrostu klopýtám o padlé tlející kmeny. Zdvihnu zrak a do očí mě udeří majestátní palisáda nablýskaných mrakodrapů. Podobný kontrast stěží najdete jinde než právě tady – v Central Parku, zeleném srdci mnohamilionového New Yorku…


Mamut by mohl být vzkříšen: Máme právo na návrat vyhynulého obra?

Naděje na návrat mamutů už vědci nespojují s klonováním, ale s novými technikami pro zásahy do dědičné informace. Oživení mamutů se zdá být téměř na dosah, a tak bychom se měli začít ptát, zda máme na takový krok právo…


Kanibalští rozsévači smrti: Co dokáže antrax a masožraví hroši

Hroch se těší pověsti přísného vegetariána. Ve skutečnosti nepohrdne masem z mršin a necouvne ani před kanibalismem. Toto zpestření jídelníčku dělá z hrochů roznašeče smrtelně nebezpečných chorob… 


Zákonitosti mezidruhového křížení: Skutečné a „nepravé“ zvířecí druhy

I bez zásahu člověka dochází v přírodě ke křížení různých živočišných druhů, ale člověk je výrazným katalyzátorem těchto procesů. Jejich výsledkem jsou pak hybridi, které je obtížné někam zařadit. Měli bychom nové druhy chránit, nebo spíše potírat?


Národní park Noel Kempff Mercado je domovem největšího dravce Amazonie

Národní park Noel Kempff Mercado patří ke zcela unikátním výtvorům přírody. Snoubí se v něm hned několik oblastí poskytujících domov bujné fauně i flóře, kterou jinde na světě nenajdete… 


Jaký největší obojživelník dnes obývá planetu?

Zřejmě úplně každý ví, že největším suchozemským zvířetem současnosti je slon. Kdo je ale rekordmanem mezi obojživelníky?

 


Himálajský Rúp Kund: Jaká tajemství skrývá záhadné jezero koster

Proč jsou břehy vysokohorského himálajského jezera Rúp Kund poseté lidskými kostmi? Nejnovější výzkum záhady kolem jezera neobjasnil. Naopak, je ještě tajemnější než dřív…


V čelistech predátorů: Drsné obrazy světa pod hladinou

Podvodní svět možná působí na první pohled idylicky, ale ve skutečnosti jde o jedno obrovské bojiště. A vládnou mu predátoři, kteří se často pohybují na vrcholu potravního řetězce…


Na prahu kalamity? Dřívější zásahy do lesní krajiny se projevují dodnes

Kvůli převládajícímu suchu a škůdcům vymírají borové a smrkové lesy, které byly vysázeny před sto a více lety. Právě tehdy docházelo k prvním velkým zásahům do skladby lesních porostů. Budoucnost ukázala, že byly nevhodné a staly se základem dnešních problémů…

Témata


Další články v sekci