Zřejmě úplně každý ví, že největším suchozemským zvířetem současnosti je slon. Kdo je ale rekordmanem mezi obojživelníky?
Největším obojživelníkem a zároveň největším mlokem na světě je velemlok čínský: Dorůstá až 180 cm a váží 25–30 kg. Na Zemi žije už přes 170 milionů let a za uvedenou dobu se téměř nezměnil. Dnes se považuje za kriticky ohroženého, jelikož ze svého přirozeného prostředí téměř vymizel. Čínští badatelé v rámci čtyřletého terénního výzkumu zjistili, že se velemlok ve sladkovodních tocích, které obýval původně, již v podstatě nenachází: Objevili jej pouze ve čtyřech ze 79 prohledávaných lokalit.
TIP: Obři mezi zvířaty: Kdo jsou největší tvorové současnosti
V Číně kdysi běžný druh se totiž stal velkou pochoutkou a končí na talířích hostů luxusních restaurací. V minulosti bylo přitom pojídání velemloků zakázané a dnes je do podniků dodávají farmy, které obří tvory chovají nelegálně. Největší kusy přitom vyjdou v přepočtu až na 34 000 Kč.
ZajímavostiJizvy chudoby: konžský frank
kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)
Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby.