Jaký největší obojživelník dnes obývá planetu?

14.02.2021 - Nikol Patíková

Zřejmě úplně každý ví, že největším suchozemským zvířetem současnosti je slon. Kdo je ale rekordmanem mezi obojživelníky?

<p>Tento prazvláštní obr je považován za jednoho z nejohroženějších, nejunikátnějších a nejcennějších obojživelníků na světě. Ve své domovině je ale na pokraji vyhubení. | <em>zdroj: Shutterstock</em></p>

Tento prazvláštní obr je považován za jednoho z nejohroženějších, nejunikátnějších a nejcennějších obojživelníků na světě. Ve své domovině je ale na pokraji vyhubení. | zdroj: Shutterstock


Reklama

Největším obojživelníkem a zároveň největším mlokem na světě je velemlok čínský: Dorůstá až 180 cm a váží 25–30 kg. Na Zemi žije už přes 170 milionů let a za uvedenou dobu se téměř nezměnil. Dnes se považuje za kriticky ohroženého, jelikož ze svého přirozeného prostředí téměř vymizel. Čínští badatelé v rámci čtyřletého terénního výzkumu zjistili, že se velemlok ve sladkovodních tocích, které obýval původně, již v podstatě nenachází: Objevili jej pouze ve čtyřech ze 79 prohledávaných lokalit.

TIP: Obři mezi zvířaty: Kdo jsou největší tvorové současnosti

V Číně kdysi běžný druh se totiž stal velkou pochoutkou a končí na talířích hostů luxusních restaurací. V minulosti bylo přitom pojídání velemloků zakázané a dnes je do podniků dodávají farmy, které obří tvory chovají nelegálně. Největší kusy přitom vyjdou v přepočtu až na 34 000 Kč.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jizvy chudoby: konžský frank

kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)

Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby. 

Zajímavosti
Věda

Pražský hrad (kolem roku 1400). Za Lucemburků, především pak za Karla IV. se hrad románský proměnil v gotický. Královský palác byl přestavěn podle „galského způsobu“ a francouzská gotika se měla odrážet i ve stavbě katedrály. (zdroj: Archiv výzkumu Pražského hradu)

Historie

Umělecká představa stanice Tchien-kung 3, která má vzniknout do roku 2022. (zdroj: CNSA)

Vesmír
Zajímavosti

Součástí japonských sil byla i největší bitevní loď na světě Jamato. (zdroj: Wikimedia Commons (Yamato Museum, Shizuo Fukui, volné dílo)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907