Žádné dobré zprávy: Unikátní velemlok čínský je na pokraji vyhubení

25.05.2018 - Stanislav Mihulka

Jejich maso je v Číně považované za lahůdku a některým částem jejich těla jsou připisovány léčivé účinky. I proto je velemlok čínský na pokraji vyhubení

<p>Tento prazvláštní obr je považován za jednoho z nejohroženějších, nejunikátnějších a nejcennějších obojživelníků na světě. Ve své domovině je ale na pokraji vyhubení.</p>

Tento prazvláštní obr je považován za jednoho z nejohroženějších, nejunikátnějších a nejcennějších obojživelníků na světě. Ve své domovině je ale na pokraji vyhubení.


Reklama

Velemlok čínský je největším mlokem na světě. Dosahuje délky až 1,8 metru a obývá potoky a jezera v Číně. Nebo spíše obýval. Odborníci tvrdí, že se tento kriticky ohrožený druh dostává na samotnou hranici vymření ve volné přírodě.

Místní obyvatelé velemloky loví kvůli jídlu a zároveň ničí jejich přirozené prostředí. To je smrtící kombinace a počty velemloků strmě klesají. Potvrzuje to i nedávný výzkum, při němž vědci v průběhu čtyř let prozkoumali celkem 97 lokalit, na nichž se tito velemloci vyskytovali.

TIP: Překvapení v jeskyni: Ohromný velemlok šokoval nálezce v JZ Číně

Navzdory velkému úsilí neobjevili ani jediného velemloka. Namísto kriticky ohrožených velkých obojživelníků našli ilegální pasti, lovecké nářadí a stopy po používání elektrického proudu i trávení vody jedem. O to větší je teď význam zoologických zahrad, v nichž velemloci žijí. Není jich mnoho a jednou z nich je i ZOO Praha, kde mají velemloci vlastní Velemlokárium.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Cell Press

  • Zdroj fotografií: J. Patrick Fischer / Wikimedia Commons



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Množství masivních staveb včetně teras, věží opevnění, suchých příkopů a jiných obranných struktur vedlo vědce k přesvědčení, že šlo především o pevnost. (foto: iStock)

Historie

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Davidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez GonzálezCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907