Jak komunikovat s Marsem? NASA sází na přenos dat vesmírnými lasery

Rádiová komunikace ve vesmíru je už tak trochu přežitek. Nahradí ji lasery?

03.11.2016 - Stanislav Mihulka



Odborníci NASA v roce 2013 uskutečnili misi LADEE (Lunar Atmosphere and Dust Environment Explorer), jejíž součástí byla experimentální laserová komunikace. Během tohoto experimentu odeslali data ze Země na Měsíc úctyhodnou rychlostí 622 megabitů za sekundu. Taková rychlost dalece překračuje všechno, co se nám povedlo s tradiční rádiovou komunikací.

V roce 2019 by se měla odehrát mise NASA jménem Laser Communications Relay Demonstration (LCRD). Uskuteční se mnohem blíže, nežli mise LADEE. Prověří laserovou komunikaci z oběžné dráhy se dvěma pozemskými stanicemi – na Havaji a v Kalifornii.

Laserová komunikace ve vzdálenějším vesmíru

Badatalé NASA přitom současně pracují na komunikaci ve vzdálenějším vesmíru. Použití laserů by v takovém případě umožnilo oproti dnešku posílat z Marsu i jiných lokalit obrovské objemy dat. To samozřejmě zvýší vědecký přínos průzkumných misí.

Laboratoř tryskového pohonu NASA pracuje na konceptu Deep Space Optical Communication. Vědci v tomto projektu zkoumají, jak laserová komunikace zvýší rychlost přenosu dat a přizpůsobují zařízení pro takovou komunikaci sondám, které operují ve větší vzdálenosti od Slunce a musí si vystačit s menším množstvím slunečního záření.

TIP: Data z vesmíru potečou laserovým paprskem. Testovat se bude přímo na ISS

Laserová komunikace by mohla být velmi užitečná i pro cubesaty, miniaturní sondy, které jsou zásadně omezené malou velikostí a skromnými zdroji energie.

  • Zdroj textu

    Space.com

  • Zdroj fotografií

    NASA


Další články v sekci