Probíhají globální geologické události na Zemi náhodně, nebo v cyklech?

04.02.2023 - Michal Švanda

Jakkoli mohou být dopady zemětřesení nebo erupce sopky silné, obvykle se omezují na konkrétní lokalitu. Vedle nich ale existují i události, které mají dopady globální…

<p>V novozélandském Národním parku Tongariro se nacházejí dvě z nejaktivnějších sopek na světě – Ngauruhoe a Ruapehu. <em>(ilustrační foto: Pexels, Anastasia Yudin, CC0)</em></p>

V novozélandském Národním parku Tongariro se nacházejí dvě z nejaktivnějších sopek na světě – Ngauruhoe a Ruapehu. (ilustrační foto: Pexels, Anastasia Yudin, CC0)


Reklama

Naše planeta neustále metamorfuje v důsledku působení geologických činitelů. Naprostá většina změn se sice odehrává pomalu, ale vytrvale. Dlouhodobé působení větru, vody v nejrůznějších skupenstvích nebo postupné proměny v atmosféře neúnavně modelují krajinu na škálách mnoha milionů let. Občasné dramatické události jako zemětřesení, výbuchy sopek či výkyvy mořské hladiny mají také svůj vliv, jde ale o vliv lokální. 

Odborníci si však povšimli, že v některých obdobích se rychlejší geologické změny vyskytovaly častěji nebo měly celoplanetární dopad – a pak hovoří o globálních geologických událostech, které se pojí hlavně s překotnými transformacemi v biosféře i v atmosféře, s plošnými sopečnými výlevy bazaltů nebo s reorganizací tektonických desek.

TIP: Světadíly míří ke gigantické srážce: Kdy vznikne nový superkontinent?

Z periodové analýzy výskytu devíti desítek geologických událostí za uplynulých 260 milionů roků se zdá, že globální geologické změny neprobíhají zcela nahodile, ale opakují se v rozmezí 26–36 milionů let. Jasnou odpověď na otázku, jaké mechanismy popsaný cyklus řídí, nemáme. Roli mohou hrát dynamické pochody v nitru planety, cykly v její oběžné dráze nebo součinnost obou zmíněných efektů.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907