Problémy SLS: Připravovaná megaraketa NASA je noční můrou logistiky

16.10.2018 - Stanislav Mihulka

Vývoj mohutné nosné rakety SLS trpí řadou problémů. Nejspíš opět dojde ke zpoždění i prodražení tohoto projektu

<p>Space Launch System</p>

Space Launch System


Reklama

Vládní agentury a soukromé společnosti v dnešní době vyvíjejí hned několik těžkých nosných raket, pro vynášení velkých nákladů do vesmíru. Jednou z nich je i Space Launch System (SLS), megaraketa, na které pracuje americká vesmírná agentura NASA.

Podle nové zprávy inspekce NASA OIG (Office of Inspector General) ale vývoj nosné rakety SLS povážlivě vázne. Pravděpodobně dojde k dalšímu zpoždění a je prý nepravděpodobné, že by NASA stihla vypustit první raketu SLS do poloviny dvacátých let. První start rakety SLS byl přitom původně plánován na prosinec 2017. Stejně tak prý určitě dojde k dalšímu prodražení projektu a náklady na vývoj SLS podle zprávy v roce 2021 přesáhnou 8,9 miliard dolarů (téměř 200 miliard Kč).

Zpoždění premiéry SLS

Vzhledem ke zpoždění je prý dost pravděpodobné, že NASA nestihne startovací okno připravované mise Exploration Mission 1 (EM-1), které se nachází mezi prosincem 2019 a červnem 2020. Tato mise by měla být prvním startem rakety SLS, která vynese nepilotovanou loď Orion na tři týdny ve vesmíru, včetně 6 dní na oběžné dráze kolem Měsíce.

TIP: Start rakety SLS se odkládá: Do vesmíru by měla odstartovat nejpozději v roce 2020

Největší díl zodpovědnosti za uvedené těžkosti podle inspektorů padá na hlavu společnosti Boeing, která vyrábí většinu komponent SLS. Boeing podle všeho podcenil management, technické záležitosti i logistiku, která je v případě rakety SLS velmi komplikovaná. Boeing například chronicky trpí nedostatkem potřebné pracovní síly.

 

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Winston Churchill s manželkou Clementine na návštěvě v Soestdijkském paláci. Vedle Churchilla stojí princ Bernhard a nizozemská královna Juliána s dětmi.

Historie

V Cockaigne neexistovala nouze, násilí, ba ani práce a pečené husy tam létaly přímo do úst.

Zajímavosti

Fukušimské tritium bude podle vědců v mořské vodě v nesmírně malé koncentraci, odpovídající extrémně zředěným homeotickým přípravkům.

Věda

Kamenná exoplaneta GJ 367b obkrouží svou mateřskou hvězdu za pouhých osm hodin. Na jejím povrchu zřejmě panuje teplota kolem 1 500 °C.

Vesmír

Chvostoskoci (Collembola) jsou řádem šestinohých bezobratlých živočichů, kteří v širším smyslu patří mezi hmyz. Žijí v půdě nebo na jejím povrchu, někdy však i na vodní hladině či na okrajích ledovců. Už podle tohoto výčtu je zřejmé, že jde o velmi odolnou a přizpůsobivou skupinu.

Příroda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907