Proč egyptští faraoni přestali s výstavbou nových pyramid?

04.12.2021 - Stanislav Mihulka

Vládci starověkého Egypta stavěli pyramidy jen o něco déle než 1 000 let. Proč ale s výstavbou těchto monumentálních staveb přestali?

<p>Nejstarší známou pyramidou v Egyptě je Džoserova Stupňovitá pyramida v Sakkáře.</p>

Nejstarší známou pyramidou v Egyptě je Džoserova Stupňovitá pyramida v Sakkáře.


Reklama

Pyramidy jsou pro většinu z nás symbolem, či přímo synonymem starověkého Egypta a jeho faraonů. Jsou to ikonické hrobky egyptských vládců, které vypovídají mnohé o tehdejších lidech a jejich době. Přesto období stavby pyramid představuje jenom část historie starověkého Egypta.

První pyramidu vybudoval v Sakkáře faraon Džoser, který byl 2. panovníkem 3. dynastie, kolem roku 2600 před naším letopočtem. Jeho následovníci stavěli pyramidy o něco déle než tisícovku let. Nejmladší známou pyramidu postavil faraon Ahmose I., který byl zakladatelem 18. dynastie a vládl v letech 1550–1525 před naším letopočtem. Proč Egypťané se stavbou pyramid vlastně přestali?

Končící věk pyramid

Podle egyptologa Petera Der Manueliana z Harvardovy univerzity existuje na toto téma řada teorií, které zahrnují různé aspekty tehdejšího Egypta. Jedním z hlavních důvodů byl ale zřejmě fakt, že vládnoucí faraoni byli svědky, jak tehdejší lupiči pyramidy znesvěcují a vylupují je. Vládci na vlastní oči viděli, jak dopadají ostatky jejich předchůdců, a obávali se o bezpečnost vlastní hrobky.

Ještě před tím, než faraoni přestali podporovat stavby pyramid, nechávali své ostatky pohřbívat do pohřebních komor mimo pyramidy. Kupříkladu poslední pyramida, kterou Ahmose I. postavil v Abýdosu, má pohřební komoru ukrytou v poušti, více než 500 metrů daleko od samotné pyramidy

Později byli faraoni pohřbíváni ve vyhloubených hrobkách v Údolí králů nedaleko Luxoru. Zdejší vrchol Thébských vrchů - Al-Qurn ostatně připomíná pyramidu, což mohlo pro faraony představovat přijatelný kompromis. Spočinutí pod pyramidou bylo pro tehdejší vládce důležité, neboť pyramida byla chápána jako místo „vzestupu a transformace“ směrem k posmrtnému životu. Dalším důvodem mohla být prostorová náročnost a celková nákladnost staveb. Luxor byl zkrátka pro nové pyramidy příliš malý a jejich výstavba drahá a komplikovaná.

Odznak bohatství

Zatímco faraoni od výstavby nových pyramid postupně upouštěli, velkolepé stavby si naopak dopřávali boháči té doby. Dokládá to například 3 300 let stará hrobka v Abydu, která byla postavena pro písaře Horemheba, jejíž vchod zdobí sedm metrů vysoká pyramida. 

TIP: Jak se stavěly pyramidy: Používali Egypťané astronomii?

K rozmachu stavby pyramid došlo i v tehdejší Núbii (dnešní oblast Súdánu a části jižního Egypta), kde vznikaly pyramidy jak pro vládnoucí královské rodiny, tak i pro zástupce bohatých vrstev té doby. Podle Marka Lehnera, ředitele a prezidenta společnosti Ancient Egypt Research Associates, bylo pro královské rody vystavěno zhruba 180 pyramid, těch soukromých vzniklo ale mnohem více.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907