Proč je energeticky náročnější letět k vnitřním planetám Sluneční soustavy?

11.11.2017 - Michal Švanda

Mise k Merkuru je velmi energeticky náročná, proto jej zatím navštívily jen dvě sondy
Mise k Merkuru je velmi energeticky náročná, proto jej zatím navštívily jen dvě sondy

Reklama

Zákony nebeské mechaniky jsou neúprosné: Musí se jim podřídit nejen přirozená tělesa Sluneční soustavy (planety, měsíce, planetky a další), ale i umělé objekty, tedy kosmické družice. K důsledkům zmíněných zákonů patří fakt, že se tělesa obíhající blíž ke Slunci pohybují větší obvodovou rychlostí než ta vzdálenější. Například Země tak kolem centrální hvězdy krouží rychlostí 30 km/s, zatímco u Merkuru se jedná o 57 km/s. 

Družice směřující do nitra Sluneční soustavy tedy zdánlivě paradoxně musí zrychlit, aby vnitřní planetu „dohnala“. Jakmile se pak přiblíží k cíli, je třeba naopak prudce zpomalit na úroveň první kosmické rychlosti dané planety. Obojí přitom vyžaduje velké množství pohonných hmot. 

Mise k vnitřním planetám jsou dnes reálné jen díky gravitačním manévrům v okolí jiných planet. Přímý let k Venuši je energeticky náročný, ale v principu možný; let k Merkuru bychom však při současných možnostech raketové techniky bez využití gravitačního praku uskutečnit nedokázali. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Tajemství vesmíru

  • Zdroj fotografií: NASA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fragonardovy écorchés jsou k vidění v pařížské veterinární škole v Maisons-Alfortmezi. Exponátům samozřejmě dominuje Jezdec Apokalypsy, zaujme ale i tančící trojice lidských plodů či z kůže stažený muž svírající v ruce po vzoru biblického Samsona oslí čelist. (foto: Alamy)

Historie

Saint-Lô na snímku z 18. července 1944. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ukrajinské poprvé

Katedrála sv. Sofie v Kyjevě

Chrám známý též jako katedrála Svaté moudrosti vznikl v 11. století na popud knížete Jaroslava Moudrého. Vzorem se mu údajně stala byzantská Hagia Sofia a vedle mší se tam odehrávaly i ceremoniální obřady: Knížata Kyjevské Rusi ve svatostánku například přijímala cizí delegace. Momentálně jde o jednu z nejznámějších památek Ukrajiny a také o první pamětihodnost země, jež se dostala na seznam UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Magické lesy na turistickém chodníku Arakawa, jenž vede ke stromu Jómon sugi.

Příroda

I prověřené léky mohou překvapit

Věda

Kvasar H1821+643

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907