Proč je příliv vyšší během úplňku a novu?

04.01.2020 - Michal Švanda

<p>Slapové působení Slunce a Měsíce</p>

Slapové působení Slunce a Měsíce


Reklama

Příliv a odliv představují důsledek tzv. slapového působení Slunce a Měsíce. Obě tělesa působí odlišnou gravitační silou na nejbližší a nejvzdálenější bod Země a zmíněný rozdíl vyvolává moment sil, který se projeví vznikem jakési výdutě. Ta se po zemském povrchu pohybuje, jak se planeta „pod ní“ otáčí. Výduť na opačné straně je vyvolána odstředivou silou, přičemž vypočtená výška výdutě dosahuje asi 40 cm. Pokud je ovšem zeměpis místa příznivý, může slapová vlna, například v oceánu, měřit i několik metrů. 

TIP: Postupimská brambora ukazuje rozdíly v zemské gravitaci

Slapové působení Slunce a Měsíce má srovnatelné amplitudy. Vyrovnají-li se tedy všechna tři tělesa – Slunce, Země a Měsíc – na spojnici, působení se sčítá a nastává tzv. skočný příliv či odliv, který je výrazně větší než ten „běžný“.

Naproti tomu pokud Slunce–Země–Měsíc utvoří trojúhelník s pravým úhlem u planety (v tzv. kvadratuře), vliv zbylých dvou objektů se téměř vyruší a objevuje se tzv. hluchý příliv nebo odliv. 

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historikové zmiňují, že od první velké morové nákazy až do poloviny 18. století se Poveglia stala poslední zastávkou na cestě nejméně 160 tisíc lidí. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kometa v souhvězdí Velké medvědice. (ilustrační foto: NASA.APOD, Alessandro FalesiediCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Vyhlídkový autobus nejznámější české cestovní kanceláře, společnosti Čedok, zastavil na turisticky nejexponovanějším místě republiky: před orlojem Staroměstské radnice v centru Prahy. (foto: ČTK, kolorováno)

Historie

Německá bitevní loď Bismarck během zkoušek. (foto: Wikimedia Commons, BundesarchivCC-BY-SA 3.0)

Válka

Krátce před maturitou absolvoval Jakub Zemek, rodák z Uherského Hradiště, výcvik v kosmickém středisku NASA. (foto: archiv Jakuba Zemka)

Revue

Počátky revmatoidní artritidy se projevují bolestí a otokem kloubů, nejčastěji kolenních a u prstů na rukou. (foto: Profimedia)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907