Proč jsou muži častěji ohroženi rakovinou? Na vině jsou podle vědců biologické faktory

15.08.2022 - Stanislav Mihulka

Hlavním důvodem častějšího výskytu rakoviny u mužů jsou podle vědců biologické faktory – pohlavní hormony a rozdíly ve fungování imunity

<p>Pokud jde o rakovinu, slabším pohlavím jsou muži. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Pokud jde o rakovinu, slabším pohlavím jsou muži. (foto: Shutterstock)


Reklama

Lékaři si již dávno všimli, že se u mužů objevuje více nádorů než už žen. Rozdíl je tak nápadný, že ho nelze přehlédnout. Pokud jde o vysvětlení, donedávna byl nepoměr mezi muži a ženami v rakovině připisován především rozdílnému životnímu stylu, od kouření, alkoholu a tučných jídel až po riziková zaměstnání.

V poslední době se ale začínají objevovat důkazy, že v rozdílném ohrožení mužů a žen rakovinou hrají podstatnou roli biologické faktory. Potvrzuje to i nedávný rozsáhlý výzkum amerického výzkumného týmu, který vedla Sarah Jacksonová z Národního institutu pro rakovinu, jehož výsledky v těchto dnech publikoval časopis Cancer.

Rakovina a pohlaví

Badatelé analyzovali zdravotní záznamy téměř 300 tisíc účastníků dlouhodobé studie, která se zabývá vztahem mezi stravou a rakovinou. Zaměřili se přitom na rizika související s výskytem 21 typů nádorů, které se mohou vyskytovat u obou pohlaví (tj. nikoliv například nádory varlat nebo vaječníků). Do výzkumu zahrnuli kromě pohlaví také celou řadu dalších faktorů, včetně rizikových chování, tělesných rozměrů, životního stylu a rodinné historie.

Ukázalo se, že jen dva ze zkoumaných 21 nádorů jsou častější u žen než u mužů – nádory štítné žlázy a močového měchýře. Pokud jde o muže, v případě některých nádorů měly nebiologické faktory téměř 50% vliv na jejich výskyt, například u rakoviny plic. U řady dalších nádorů, jako například nádoru slinivky, ale měly nebiologické faktory vliv pouze z 10 procent.

TIP: Ženské mozky jsou podle neurologů v průměru o 3,8 roku mladší než ty mužské

Jak potvrzuje Jacksonová: „Vše nasvědčuje tomu, že existují biologicky dané rozdíly v riziku různých typů nádorů, které nelze připsat chování a prostředí,tvrdí Sarah Jacksonová z amerického Národního onkologického ústavu. A o jaké biologické faktory tedy jde? To zatím není úplně jasné. Mezi hlavními podezřelými je vliv pohlavních hormonů, především testosteronu a estrogenu, a také rozdíly ve fungování imunity u mužů a žen.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Objevený masový hrob na lokalitě Vráble. Téměř všechny nalezené kostry jsou bez hlavy. (foto: Martin FurholtCC BY 4.0)

Věda

Nedělní erupce třídy X v podobě jasného záblesku (vpravo nahoře), jak ji zachytila observatoř SDO. (foto: NASA, SDOCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Boeing B-17G Flying Fortress při letecké přehlídce. (foto: Wikimedia Commons, Airwolfhound, CC BY-SA 2.0)

Válka
Zajímavosti

První evropská kavárna vznikla v Benátkách v roce 1640. Česko si na svou první kavárnu počkalo až do roku 1714. Koncem 19. století už bylo v Praze více než 70 kaváren a v Brně téměř stovka. (foto: Pixabay, CC0)

Historie

Požár v proslulé katedrále Notre-Dame v Paříži vypukl v pondělí 15. dubna 2019 během rekonstrukce její střechy. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907