Proč některé planety vyzařují víc energie, než kolik jí dostávají od Slunce?

20.02.2021 - Michal Švanda

Planety absorbují energii ze Slunce ve formě světla a přemění ji na teplo. Zároveň teplo odvádí zpátky do vesmíru. Některé ale vyzáří více energie než kolik jí dostanou...


Reklama

Nejde o pravidlo pro všechny oběžnice: Uvedenou vlastnost mají obvykle planety plynné, které v celkové sumě skutečně vyzařují víc energie, než dostávají od Slunce. Podle množství energie, kterou ze Slunce absorbuje například Jupiter, by se teplota svrchních vrstev jeho atmosféry měla pohybovat okolo -170 °C. Infračervené a rádiové měření ale ukázalo, že průměrná teplota mraků je zhruba -150 °C. Čím si lze tento rozdíl vysvětlit?

Klíčovou roli v obecném tvrzení však hraje slovo „celkově“. Přebytek se totiž netýká kompletního elektromagnetického spektra, nýbrž pouze dlouhovlnné oblasti zejména infračerveného záření: Zde vlastní záření Jupitera jednoznačně dominuje, zatímco naopak v oblasti viditelného spektra převažuje pohlcená energie od Slunce. 

TIP: Je hnědý trpaslík spíš hvězdou, nebo planetou?

Jak zní vysvětlení? Plynné planety se podobně jako protohvězdy neustále pomalu smršťují vlastní gravitací. Konkrétně Jupiter kontrahuje přibližně o 2 cm ročně. Uvolněná potenciální energie se zčásti mění na teplo, zčásti na záření. Proto plynné planety vydávají celkově víc záření, než přijmou od mateřské stálice. Speciálně u Jupitera může hrát roli i teplota jeho jádra, která se pohybuje okolo 24 000 °C (což je mimochodem mnohem více, než je teplota povrchu (fotosféry) Slunce - 5 500 °C).

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kromě roubování se Haji Kalimullah Khan věnuje i šlechtění manga a podařilo se mu vypěstovat vlastní odrůdy.

Zajímavosti
Věda

Jméno zakladatelů podniku dodnes připomínají Fidorky, zatímco jejich tváře neznáme.

Historie

Útok německé armády zastihl Rudou armádu nepřipravenou. Statisíce Sovětů padly do zajetí už v prvních týdnech bojů.

Válka

Největší jedinci zmije gabunské se mohou pochlubit až pěticentimetrovými zuby.

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907