Proč ptáci kálejí na karoserie aut? Má to svůj racionální důvod

07.12.2022 - Barbora Jelínková

Možná vás to překvapí, ale ptáci pravděpodobně nekálejí na kapoty automobilů nahodile. Svůj cíl si volí zcela racionálně – podle britské studie hraje důležitou roli i barva karoserie

<p>Červená auta se podle britské studie společnosti Halfords stávají nejčastějším terčem útoků ptáků. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Červená auta se podle britské studie společnosti Halfords stávají nejčastějším terčem útoků ptáků. (foto: Shutterstock)


Reklama

Kdo svůj automobil neparkuje v garáži, takřka jistě už někdy našel na kapotě či na předním skle „vizitku“ v podobě ptačího trusu. V naprosté většině případů přitom nešlo o náhodu, neboť ptáci nekálejí nahodile, ale volí svůj cíl podle různých kritérií. Trus používají například coby obranný prostředek proti sokům, a protože zejména černé lesklé karoserie působí jako zrcadlo, považují svůj odraz za cizího vetřelce.

Nechtěný dárek

Mimochodem, právě na barvě automobilu velmi záleží. Podle britského experimentu z roku 2012 se nejčastěji stávají terčem ptáků červená vozidla (18 %), jelikož je agresivní odstín leká a vyvolává v nich reflexivní potřebu útoku. U modré (14 %) či stříbrné hraje zřejmě roli podobnost s vodní hladinou, kterou opeřenci s oblibou využívají coby toaletu. Naopak zelená se opakovaně ukazuje jako nejbezpečnější, patrně v důsledku podobnosti s baldachýnem stromoví. Černá barva byla v rámci zmíněné studie potřísněna v 11 % případů a bílá v 7 %.

Důležitý je samozřejmě i počet ptáků v dané lokalitě: Nejméně šťastnou volbu představují parkovací místa pod dráty elektrického vedení nebo pod stromem či římsou, kde se nachází ptačí hnízdo. To ostatně v reakci na britskou stidii uvádějí i zástupci britské ornitologické společnosti.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Dobrou zprávou pro masožravce je, že pokud už se u vás alergie na červené maso rozvine, postupem času zase odezní; jestliže vás ovšem klíště nebude kousat příliš často. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Vizualizace kosmické lodi DRACO poháněné jaderným pohonem. (zdroj: DARPACC0)

Vesmír

Pohled na soptící tonžský vulkán, který v roce 2015 vytvořil dnes již neexistující ostrov Hunga Tonga–Hunga Haʻapai. (foto: Profimedia)

Věda

Jen kousek od Café Museum je slavný Naschmarkt – právě tady se každou sobotu dopoledne koná velký bleší trh. (ilustrace: Wikimedia Commons, Carl Moll, CC0)

Historie
Zajímavosti

Německý tank Panther (na snímku stroj z památníku v Belgii) představoval koncem roku 1944 nejčastějšího protivníka amerických shermanů. (foto: Shutterstock)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907