Proč se Mirandě přezdívá Frankensteinův měsíc?

Uranův nejmenší měsíc vypadá jako Frankenstein. Podle dřívějších teorií měl být jeho podivný vzhled výsledkem vesmírných kolizí, skutečným viníkem je ale zřejmě Uran sám

09.07.2022 - Michal ŠvandaMiranda, téměř kulové těleso o průměru necelých 240 km, obíhá Uran ve vzdálenosti asi 130 000 km. Objevil ji slavný astronom Gerard Kuiper roku 1948 a v rodině měsíců planet Sluneční soustavy jde o zcela výjimečný objekt. Na fotografiích Mirandu poznáme na první pohled: Vypadá totiž jako rozbitá na několik kusů a znovu poskládaná bez návaznosti na původní pozici jednotlivých částí – podobně jako Victor Frankenstein stavěl své monstrum z nejrůznějších dílů. Na Mirandě se nachází obrovské kaňony, z nichž některé jsou až 12× hlubší než americký Grand Canyon, obrovské impaktní krátery i obří útesy.

TIP: Fakta o měsících Uranu: 216 let hledání a nových objevů

Jak tedy podivný, převážně ledový souputník vznikl? Podle hypotézy katastrofického impaktu skutečně došlo k jeho rozbití a následnému novému poskládání. Proti naopak hovoří důkazy o vnitřní diferenciaci tělesa. Dnes každopádně převažuje názor, že se slapovým ohřevem tavilo ledové nitro, načež materiál v mohutných konvektivních bublinách pronikal na povrch a postupně utvářel bizarní terén.


Další články v sekci