V oblastech s mírným podnebím se jaro pojí s novými začátky. Proč většina mláďat přichází na svět na jaře?
V oblastech s mírným podnebím se jaro pojí s novými začátky. Sníh taje, ze země vykukují první květiny a při procházce vás nejspíš doslova ohluší zpěv ptáků. Zmíněné roční období se svým přívětivějším počasím zkrátka nabízí mláďatům lepší šance na přežití, než kdyby přišla na svět jen o pár týdnů dřív. Navíc se dny pomalu prodlužují, což dává rodičům delší čas na zajišťování potravy pro hladové potomstvo. Kromě toho se probouzí celá příroda a poskytuje živočichům dostatek zdrojů v podobě zeleně, hmyzu i dalších tvorů na nižších stupních potravního řetězce.
TIP: Supermatky živočišné říše: Fascinující matematika zachování rodu
V českých lesích na jaře nejspíš narazíte zejména na kolouchy, mladé zajíce a muflony či divoká selata. Ve městě pak půjde především o ptáčata, stejně tak ale v této části roku přivádí na svět mladé řada hospodářských zvířat. Zároveň se jedná o období zrodu a líhnutí ryb, obojživelníků i plazů, takže se rybím potěrem a pulci bude hemžit téměř každá stojatá voda – totéž ovšem platí pro larvy komárů a jiného dotěrného hmyzu.
Shutterstock
ZajímavostiPachacuti, tvůrce velkolepé říše Tawantinsuyu, na anonymní malbě cuzské školy ze 17. století (foto: Wikimedia Commons, CC0 + Wikimedia Commons, Emmanuel Dyan, CC BY 2.0)
PřírodaSvětelná show Tribute in Light je pastí pro ptáky přelétající nad New Yorkem. (foto: Wikimedia Commons, King of Hearts, CC BY-SA 4.0)
HistorieEmauzský klášter na přelomu 19. a 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Deport & Panzer, CC0)