Prohloubení záhady: Planina džbánů vznikla dříve, než jsme doposud mysleli

Výzkum australských vědců naznačuje, že obří kamenné džbány z Laosu jsou podstatně starší než jsme si doposud mysleli.

13.03.2021 - Stanislav MihulkaPlanina džbánů v severním Laosu je jednou z nejpozoruhodnějších a nejvíce záhadných archeologických lokalit, přinejmenším v jihovýchodní Asii. Nalézá se na náhorní plošině Xiangkhouang, kde je asi na stovce známých míst k vidění několik tisíc kamenných nádob, vysokých 1 až 3 metry a vážících až 20 tun.

Účel těchto nádob není jasný a odborníci se o nich dohadují celá desetiletí. Podle některých byly používány na uskladnění vody nebo k vaření alkoholických nápojů. V některých jsou lidské pozůstatky, což zase ukazuje na nějaké pohřební nebo kremační rituály. Záhada stále trvá a jak se zdá, je ještě hlubší, než bývala.

Stáří Planiny džbánů

Australští archeologové z Australian National University (ANU) před pár lety na této planině objevili 15 nových lokalit s více než stovkou kamenných džbánů. Stejný tým odborníků teď přispěl k výzkumu Planiny džbánů ještě něčím mnohem podstatnějším. Posunuli totiž datování jejího vzniku hlouběji do minulosti.

TIP: Pomohou s výzkumem záhadné Planiny džbánů drony a virtuální realita?

Badatelé použili metodu opticky stimulované luminiscence k analýze vzorků sedimentu, odebraných těsně pod kamennými džbány. Metodou je možné určit, jak je to dlouho, co byl materiál vystavený slunečnímu svitu. Vědci zjistili, že kamenné džbány jsou na svých místech zhruba od období let 1240 až 660 před naším letopočtem. Dosavadní odhady přitom kladly stáří Planiny džbánů do doby železné, čili někam mezi lety 500 před naším letopočtem a 500 našeho letopočtu.


Další články v sekci