Zdraví prospěšná lest: Speciální protein přesvědčí vaše srdce, že cvičíte

11.08.2017 - Stanislav Mihulka

Správné cvičení je pro srdce nepochybně prospěšné. Někteří lidé ale cvičit nemohou. Nejen jim by teď mohl pomoci jeden speciální protein

Srdce -<p>Dobře fungují srdce je základem zdraví</p>
Srdce -

Dobře fungují srdce je základem zdraví


Reklama

Kanadští vědci nedávno zjistili, že protein zvaný kardiotrofin 1 (CT1) dovede přelstít srdce a přiměje ho ke změnám, jako by dotyčný pacient intenzivně cvičil. Mohl by pomáhat i v případech, kde je dnes jediným řešením transplantace srdce.

TIP: Jak se dostat do formy? Vědci vyvinuli koncentrované cvičení v pilulce

Tento protein způsobí, že srdeční svalstvo roste žádoucím způsobem. Také stimuluje růst cév, které zásobují srdce krví. To vše vede ke zvýšení výkonu srdce a jeho klíčové schopnosti pumpovat krev.

Experimentováním na myších vědci zjistili, že kardiotrofin 1 také dramaticky zlepšuje stav poškozeného srdce. Po nezbytném patentování nových léčebných postupů budou brzy následovat testy proteinu kardiotrofinu 1 na lidech.

  • Zdroj textu:

    Ottawa Hospital Research Institute

  • Zdroj fotografií: CC0 Public Domain

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Most Çanakkale 1915 má v šesti pruzích spojit evropskou a asijskou část Turecka.

Zajímavosti

Lidské embryo

Věda

Dvojčata ve znaku rodu

Medvěd grizzly (Ursus arctos horribilis) je poddruhem medvěda hnědého. Barva srsti grizzlyho může být hnědá až narezavělá. Samci jsou mnohem mohutnější než samice, o které často bojují. Grizzlyové se páří v červnu, vajíčka se ale začnou vyvíjet až na podzim, kdy medvědice nashromáždí dost potravy, a k porodu dochází až v zimě – jedná se o tzv. latentní březost. Nejčastěji se rodí dvě medvíďata.

Příroda

Výron koronální hmoty je po erupci druhým nejsilnějším projevem sluneční aktivity.

Vesmír

Adolf Hoffmeister v Café les Deux Magots v Paříži v roce 1969. V pozadí kresba z vězení La Santé (1940) nazvaná Mon Avoir - barveno čokoládou, tabákem, špínou ze zdí a inkoustem.

Historie
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907