Proti otci: Neúspěšná vzpoura Přemysla Otakara

19.02.2016 - Jindřich Kačer

Český princ měl nelehké dětství. Byl druhorozeným synem krále Václava I., který ho neměl příliš v lásce


Reklama

Na vladařskou dráhu připravoval král prvorozeného Vladislava a Přemysl se měl stát „pouze“ moravským makrabětem. Vladislav měl zásluhou sňatkové politiky svého otce získat i rakouské země. Oženil se s Gertrudou Babenberskou – dcerou rakouského vévody Fridricha Bojovného, jenž neměl mužského dědice. Václavovy plány se ovšem zcela zhroutily, když Vladislav roku 1247 nečekaně zemřel.

Odbojný syn

Zdrcený král se stáhl do ústraní a mladý kralevic se stal hříčkou v rukách nespokojených českých šlechticů, kteří jeho jménem vyvolali proti Václavovi vzpouru. Králi se však podařilo odboj potlačit. Jistě by rád svého neposlušného syna důrazně potrestal, ale zvítězil v něm smysl pro zodpovědnost, protože pochopil, že země potřebuje dědice. Nechal tedy Přemyslovi titul mladšího krále, což znamenalo, že se stal fakticky jeho spoluvládcem.

Nakonec byl určen i k převzetí rakouských zemí, kvůli nimž se oženil s Markétou Babenberskou (Gertrudinou tetou), která byla o 30 let starší než on. Když Václav I. roku 1253 zemřel, mohl se Přemysl honosit hrdým titulem „Otakar, z boží milosti král český, vévoda rakouský a štýrský a markrabě moravský.“ 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Svět 5/2008

  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Zařízení označovaná jako exosuits představují měkkou variantu podstatně robustnějších robotů.

Zajímavosti

Kočky jsou jedním z nejhorších invazních druhů dneška.

Věda

Nová vizualizace jedné z nejextrémnějších hvězd.

Vesmír

Loď Altalena přivážející zbraně pro Irgun se stala cílem palby vládních jednotek židovského státu. (kolorováno).

Válka
Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907