Protoplanetární disky Petra Pana udivují svou dlouhověkostí

15.06.2020 - Stanislav Mihulka

<p>Protoplanetární disky Petra Pana odmítají dospět, stejně jako Petr Pan. Nejsou ale mladé navždy.</p>

Protoplanetární disky Petra Pana odmítají dospět, stejně jako Petr Pan. Nejsou ale mladé navždy.


Reklama

Slavná literární postava Petra Pana představuje chlapce, který odmítal dospět. Petra Pana znají velmi dobře i astronomové, kteří podle něj pojmenovali vzácný typ protoplanetárních disků. Jde o disky Petra Pana (anglicky „Peter Pan disk“), protoplanetární disky plynu a prachu, které obklopují mladé hvězdy menší velikosti.

Tyto disky totiž, stejně jako Petr Pan, téměř nestárnou. Přesněji řečeno, proti běžným protoplanetárním diskům jsou nápadně dlouhověké. Mohou existovat asi 5× až 10× déle. Disky Petra Pana byly nečekaně objeveny v roku 2016, a dodnes jsou pro nás pozoruhodnou záhadou. Především stále přesně nevíme, proč jsou vlastně tak dlouhověké.

Osamělé disky

Jak uvádí vedoucí výzkumu, Gavin Coleman z britské Queen Mary University of London, klíčem ke vzniku takových protoplanetárních disků je zřejmě izolovanost. Hvězdy podle Colemana vznikají nejčastěji ve skupinách, kde bývá kolem 100 tisíc hvězd. Jenomže disky Petra Pana pozorujeme v prostředních, kde je hvězd mnohem méně.

TIP: Překvapivý objev: Osamělou mladou planetu obklopuje protoplanetární disk

Nižší počet hvězdných sousedů zřejmě vede k tomu, že disky Petra Pana zasahuje méně záření z okolních hvězd. Důležité je prý rovněž to, aby takové disky byly v době svého vzniku spíše masivní a mohly pak ztrácet svou hmotu po delší dobu. Na výzkumu disků se podílí projekt občanské vědy s atraktivním názvem „Disk Detective“. Účastníci projektu vystopovali celkem sedm těchto vzácných dlouhověkých disků.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907