Překvapivý objev: Osamělou mladou planetu obklopuje protoplanetární disk

Vědci u objektu připomínajícího planetu objevili protoplanetární disk, jaký známe u mladých hvězd. Existence disku přitom popírá současné vědecké modely

25.05.2017 - Stanislav MihulkaNěco takového vědci nečekali. Podivný planetě podobný objekt s označením OTS44 je rozhodně zaskočil. Tým astronomů, který vedla Amelia Bayo z chilské Univerzity ve Valparaísu, objevil protoplanetární prachový disk, který je velice podobný diskům kolem mladých planet a hnědých trpaslíků. Modely vzniku hvězd a planet ale nic takového nepředpokládají. Kolem osamělých planet by takové disky vznikat neměly.

Disk kolem osamělé planety

Astronomové mohli díky detailním pozorováním radioteleskopů soustavy ALMA odhadnout, kolik je v disku OTS44 hmoty, a kolik jí je v samotném objektu. Ukázalo se, že poměr mezi hmotou objektu a disku je opět velmi podobný jako u mladých hvězd a hnědých trpaslíků.

TIP: Nejdetailnější pohled na prachový disk kolem stárnoucí hvězdy

Výsledky výzkumu také potvrzují, že objekt OTS44 stále roste a shromažďuje hmotu z disku, stejně jako hvězdy a trpaslíci. Vše nasvědčuje tomu, že tato planeta vznikla zhroucením mračna kosmického prachu a plynu, i když to vlastně podle současný modelů nejde. Očividně se o těchto objektech ještě máme co učit.

  • Zdroj textu

    Max Plack Society

  • Zdroj fotografií

    Johan Olofsson (U Valparaiso & MPIA)


Další články v sekci