Průlom v léčbě: Implantované kmenové buňky se spojují s neurony míchy

16.08.2020 - Stanislav Mihulka

Vědci poprvé pozorovali funkční propojení mezi kmenovými buňkami implantátu a neurony poškozené míchy

<p>Ve výřezu neuron na snímku rastrovacího elektronového mikroskopu.</p>

Ve výřezu neuron na snímku rastrovacího elektronového mikroskopu.


Reklama

Léčba poranění míchy představuje jednu z největších výzev současné medicíny. Pracuje na tom celá řada výzkumných a lékařských týmů po celém světě a využívají k tomu nejmodernější technologie i objevy. Nejnovějším úspěchem v tomto směru je výzkum týmu medicíny americké University of California San Diego.

Mark H. Tuszynski a jeho spolupracovníci použili neurální kmenové buňky a v experimentech s nimi „zalátovali“ poškozenou míchu u laboratorních myší. Pak pomocí specializované a nedávno zdokonalené metody takzvaného vápníkového zobrazování, která dokáže sledovat přenos signálů neurony, pozorovali další vývoj léčené míchy.

TIP: Úspěšná léčba: Lidské kmenové buňky pomohly paraplegickým potkanům chodit

Vápníkové zobrazování v tomto případě úplně poprvé potvrdilo, že mezi implantovanými neurálními kmenovými buňkami a původními neurony v poškozené míše skutečně vznikají funkční spojení. To je zásadní zjištění, které otevírá cestu budoucí léčbě poškozené míchy pomocí implantátů z kmenových buněk. Výzkum je teprve v počátcích a vše bude nutné ověřit u lidských pacientů, naděje lidí s poškozenou míchou ale zase o něco vzrostly.

Reklama

  • Zdroj textu:

    UC San Diego

  • Zdroj fotografií: UC San Diego National Center for Microscopy and Imaging, ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V aréně římského Kolosea bojovali vedle exotických zvířat také jezevčíci. (foto: Unsplash, Katie BernotskyCC0)

Věda

Nový bombardér B-21 Raider je vybaven mimo jiné technologií stealth, která umožňuje unikat pozornosti radarů. (foto: Air Force, CC0)

Zajímavosti

Portrét Pabla Picassa z roku 1908. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Obří satelit BlueWalker 3 funguje na oběžné dráze od letošního září. Kvůli své vysoké odrazivosti se stal jedním z nejjasnějších objektů na noční obloze. (foto: Leaf SpaceCC0)

Vesmír
Příroda

Stepan Bandera v exilu spolupracoval s několika zpravodajskými službami, například s CIA, Brity i Západním Německem v pozici konzultanta na země za železnou oponou. Zemřel v roce 1959 v Mnichově po útoku kyanidem. Příkaz k jeho zavraždění vydal tehdejší nejvyšší představitel Sovětského svazu Nikita Chruščov. (foto: Wikimedia Commons, CC0 - kolorováno)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907