Průlom v léčbě: Implantované kmenové buňky se spojují s neurony míchy

16.08.2020 - Stanislav Mihulka

Vědci poprvé pozorovali funkční propojení mezi kmenovými buňkami implantátu a neurony poškozené míchy

<p>Ve výřezu neuron na snímku rastrovacího elektronového mikroskopu.</p>

Ve výřezu neuron na snímku rastrovacího elektronového mikroskopu.


Reklama

Léčba poranění míchy představuje jednu z největších výzev současné medicíny. Pracuje na tom celá řada výzkumných a lékařských týmů po celém světě a využívají k tomu nejmodernější technologie i objevy. Nejnovějším úspěchem v tomto směru je výzkum týmu medicíny americké University of California San Diego.

Mark H. Tuszynski a jeho spolupracovníci použili neurální kmenové buňky a v experimentech s nimi „zalátovali“ poškozenou míchu u laboratorních myší. Pak pomocí specializované a nedávno zdokonalené metody takzvaného vápníkového zobrazování, která dokáže sledovat přenos signálů neurony, pozorovali další vývoj léčené míchy.

TIP: Úspěšná léčba: Lidské kmenové buňky pomohly paraplegickým potkanům chodit

Vápníkové zobrazování v tomto případě úplně poprvé potvrdilo, že mezi implantovanými neurálními kmenovými buňkami a původními neurony v poškozené míše skutečně vznikají funkční spojení. To je zásadní zjištění, které otevírá cestu budoucí léčbě poškozené míchy pomocí implantátů z kmenových buněk. Výzkum je teprve v počátcích a vše bude nutné ověřit u lidských pacientů, naděje lidí s poškozenou míchou ale zase o něco vzrostly.

Reklama

  • Zdroj textu:

    UC San Diego

  • Zdroj fotografií: UC San Diego National Center for Microscopy and Imaging, Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Apollo 1: Požár v kabině

kdy: 27. ledna 1967 |  počet obětí: 3 

Mezi zmíněných osmnáct ztracených životů nepočítáme oběti havárie Apolla 1, zničeného během pozemních příprav. Jednalo se o nácvik předstartovních operací, včetně prověrky nouzového opuštění kabiny: 27. ledna 1967 se posádka chystala v lodi usazené na vrcholu Saturnu IB, vztyčeného na rampě. V důsledku závady na kabeláži však ve velitelské kabině vypukl požár a v atmosféře z čistého kyslíku se rychle šířil. Uvnitř uhořeli tři astronauti – Virgil Grissom, Edward White a Roger Chaffee. Pro další lety byly veškeré hořlavé materiály nahrazeny a změnil se systém otevírání vstupního průlezu. (foto: Wikimedia Commons, Kipp Teague 1 + 2, CC0)

Vesmír

Podle majitele Martina pokrývají stěny a strop hospůdky McGuire's Irish Pub bankovky v hodnotě okolo dvou milionů dolarů.

Revue

Sovětská pěchota v útoku. Operace Bagration přinesla Rudé armádě obrovské územní zisky.

Válka

Farmáři i tovaryši žádali vyšší mzdy. Vrchnost však reagovala represí a omezením platů.

Historie
Zajímavosti

Na tento jediný neuron se ve skutečnosti napojuje asi 4 tisíce nervových vláken

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907