Úspěšná léčba: Lidské kmenové buňky pomohly paraplegickým potkanům chodit

22.11.2017 - Stanislav Mihulka

Přerušená mícha je stále příčinou ochrnutí řady pacientů. Kmenové buňky by to mohly změnit

Laboratorní potkan - U ochrnutých potkanů zabraly kmenové buňky
Laboratorní potkan - U ochrnutých potkanů zabraly kmenové buňky

Reklama

Těžké poranění míchy je v dnešní době stále ještě častou příčinou paraplegie, ochrnutí končetin a další závažných příznaků. Odborníci v poslední době vkládají velké naděje do léčby pomocí kmenových buněk.

Izraelští vědci nedávno provedli experiment, při němž odebrali kmenové buňky z ústní tkáně lidských dobrovolníků. Tyto kmenové buňky přinutili, aby se proměnily na buňky, které vylučují látky podporující růst a fungování nervů.

TIP: Jak spravit poškozenou lebku? Napěstováním kmenových buněk!

Pak vytvořili umělou tkáň z lidských proteinů a „osázeli“ ji napěstovanými lidskými buňkami. Umělou tkáň nakonec implantovali paraplegickým laboratorním potkanům, kteří měli zcela přerušenou páteř. Výsledky jsou velmi slibné. Mícha většiny potkanů se po této léčbě začala hojit a 42 procent z nich začalo částečně chodit. Lidští paraplegici tak mají novou naději. 

  • Zdroj textu:

    Frontiers in Neuroscience

  • Zdroj fotografií: Janet Stephens / Wikimedia Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1997 vyšla studie tvrdící, že očkování způsobuje autismus, a její závěry rezonují na internetu dodnes.

Zajímavosti

Chytré toalety by mohly zvýšit naši připravenost na budoucí epidemie.

Věda
Revue

Velmi těsná dvojice trpaslíků J2322+0509

Vesmír

Napoleon ruské revoluce

Alexandr Fjodorovič Kerenskij

Právník Alexandr Fjodorovič Kerenskij byl před válkou jako poslanec v Dumě dobře známou osobností. Po březnové revoluci působil ve vlivném petrohradském sovětu, dosáhl funkce ministra spravedlnosti a posléze se realizoval jako ministr války a námořnictva. Kerenskij se snažil vrátit ruskou armádu do války, letní ofenzíva roku 1917, jejíž součástí byl i útok u Zborova, však selhala. V Rusku stále sílili bolševici a volání po míru bez anexí a kontribucí.

Kerenskij se po bolševické revoluci pokusil zvrátit situaci, nebyl však úspěšný a následně uprchl do Anglie a Francie. Nevzdal se veřejného života a publikoval, ale do Ruska se nikdy nevrátil. Zemřel ve Spojených státech.

Historie

Výrazné barvy nemají mandrilové jen v obličeji, ale rovněž na zadku, kde pravděpodobně slouží pro snadnější pohyb skupiny v husté vegetaci.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907