Úspěšná léčba: Lidské kmenové buňky pomohly paraplegickým potkanům chodit

22.11.2017 - Stanislav Mihulka

Přerušená mícha je stále příčinou ochrnutí řady pacientů. Kmenové buňky by to mohly změnit

Laboratorní potkan - U ochrnutých potkanů zabraly kmenové buňky
Laboratorní potkan - U ochrnutých potkanů zabraly kmenové buňky

Reklama

Těžké poranění míchy je v dnešní době stále ještě častou příčinou paraplegie, ochrnutí končetin a další závažných příznaků. Odborníci v poslední době vkládají velké naděje do léčby pomocí kmenových buněk.

Izraelští vědci nedávno provedli experiment, při němž odebrali kmenové buňky z ústní tkáně lidských dobrovolníků. Tyto kmenové buňky přinutili, aby se proměnily na buňky, které vylučují látky podporující růst a fungování nervů.

TIP: Jak spravit poškozenou lebku? Napěstováním kmenových buněk!

Pak vytvořili umělou tkáň z lidských proteinů a „osázeli“ ji napěstovanými lidskými buňkami. Umělou tkáň nakonec implantovali paraplegickým laboratorním potkanům, kteří měli zcela přerušenou páteř. Výsledky jsou velmi slibné. Mícha většiny potkanů se po této léčbě začala hojit a 42 procent z nich začalo částečně chodit. Lidští paraplegici tak mají novou naději. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Frontiers in Neuroscience

  • Zdroj fotografií: Janet Stephens / Wikimedia Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Ze 144 sekvenovaných vzorků jich 45 – zhruba třetina – obsahovala žraločí DNA. Nejčastěji identifikovanými druhy byli žralok modrý, žralok hedvábný a žralok bělocípý. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Podle bulharských matematiků je chování Sluneční soustavy je velice stabilní. Jsou proto přesvědčeni, že náš planetární systém vydrží nejméně 100 tisíc let. (ilustrace: NASACC BY-SA 4.0)

Vesmír

(foto: Pexels, cottonbro, CC0)

Reklama

Oficiální výsledky sčítání z roku 1921 nebyly přijaty příznivě příslušníky národnostních menšin. Napočítáno jich totiž bylo méně než v roce 1910. (foto: PixabayCC0)

Historie

Sověti nasadili tanky T-54 (na snímku) a T-55 také během okupace Československa v srpnu 1968. (foto: Wikimedia Commons, František DostálCC BY-SA 4.0)

Válka

Při užívání antibiotik je úmrtnost nakažených břišním tyfem zhruba 1-4 procenta, u neléčených pacientů vzrůstá až na 20 procent. (ilustrace: Shutterstock)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907