Průmyslový exoskelet Guardian XO Max unese až 90 kilogramů

05.01.2019 - Stanislav Mihulka

<p>Nový exoskelet pro průmyslové provozy</p>

Nový exoskelet pro průmyslové provozy


Reklama

I v dnešní době se často stává, že lidští zaměstnanci musí zvedat či přenášet těžké náklady. Časem jejich práci převezmou roboti, ale do té doby by lidem mohly usnadnit zaměstnání robotické exoskelety. Jejich vývoj letí raketově kupředu a jsou stále pokročilejší a výkonnější.

Na této vlně jede i společnost Sarcos Robotics, která nedávno představila nový industriální exoskelet Guardian XO Max. Jde o první exoskelet pro využití v průmyslu, který je poháněný bateriemi. Svou žlutou barvou a také konstrukcí navíc připomíná legendární exoskelet Ripleyové z Vetřelců. Už teď je možné si ho přeobjednat a k dispozici by měl být počátkem roku 2020. Jeho cena zatím ještě není známá.

TIP: Jak usnadnit práci zaměstnancům: V automobilkách vypomůže exoskelet

Jak užitečný takový exoskelet je? Pro člověka v exoskeletu Guardian XO Max bude zvednutí 45 kilogramového nákladu, jako kdyby zvedal 2,2 kilogramy. Ovládání je prý intuitivní a exoskelet pohotově reaguje na lidské pohyby. Guardian XO Max je poháněný malou jednotkou s nabíjitelnými bateriemi, která by díky pečlivé optimalizaci spotřeby energie měla vydržet až na 8 hodin provozu. Výměna jednotky je podle Sarcos Robotics snadná a lze ji provést i na pracovišti, když je v exoskeletu člověk.

  • Zdroj textu:

    Sarcos Robotics

  • Zdroj fotografií: Sarcos Robotics

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mamuti patří k dávným živočichům, u nichž existuje alespoň teoretická šance, že se nám je podaří naklonovat.

Zajímavosti

Únosů mladých žen a dívek indiány se v historii odehrálo hned několik

Historie

Soustava evropských teleskopů

V provozu od roku: 1998–2001
Průměr: každý ze čtyř dalekohledů 8,2 m

Soustava dalekohledů VLT (Very Large Telescope) představuje vlajkovou loď evropské astronomie pro pozorování vesmíru ze zemského povrchu. Jedná se o největší systém evropských teleskopů: Vyrostl na hoře Cerro Paranal na severu Chile, v centrální části pouště Atacama, která je nejsušším místem na světě. Dalekohledy spravuje Evropská jižní observatoř (European South Observatory, ESO), k jejímž členům se od roku 2007 řadí i Česká republika. 

Základ observatoře tvoří čtyři dalekohledy, každý o průměru 8,2 m: Antu (v provozu od roku 1998), Kueyen (1999), Melipal (2000) a Yepun (2001). Kromě toho do soustavy patří i čtyři pomocné přístroje o průměru 1,8 m. Mohou pracovat všechny společně, a vytvořit tak obří interferometr VLTI, který astronomům umožní sledovat až 25× jemnější podrobnosti než v případě každého teleskopu zvlášť.

Do vybavení dalekohledů jsou zařazovány stále nové a dokonalejší detektory i kamery. Například zařízení GRAVITY pro interferometr VLTI provedlo první přímé pozorování exoplanety prostřednictvím optické interferometrie. Díky této metodě se podařilo odhalit komplexní atmosféru tělesa, v níž oblaka železných a křemičitých částic víří v bouři planetárních rozměrů. Použitý postup nabízí jedinečnou možnost průzkumu dnes známých planet mimo Sluneční soustavu.

Přístroj GRAVITY rovněž přinesl další důkaz dlouho předpokládané přítomnosti superhmotné černé díry ve středu naší Galaxie. Nová pozorování zachycují shluk plynu obíhající po kruhové dráze těsně nad horizontem událostí, a to rychlostí odpovídající až 30 % rychlosti světla. 

Vesmír

Požáry v Grónsku z roku 2017

Věda
Zajímavosti

Karikaturisté ukazovali bitvu jako klání generálů – v zákopech ale trpěly desetitisíce vojáků.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907