Průzkum Sluneční soustavy: NASA připravuje přistání na Jupiterově měsíci

14.02.2017 - Stanislav Mihulka

Přistávací modul mise EMFM bude na povrchu Europy pátrat po stopách cizího života

Přistání na Europě -<p>V NASA pracují na přistávacím modulu pro Europu</p>
Přistání na Europě -

V NASA pracují na přistávacím modulu pro Europu


Reklama

Jupiterův měsíc Europa je fascinující zmrzlý svět, který pod povrchem s velkou pravděpodobností ukrývá ohromný slaný oceán. Pokud se vědci nemýlí, je v něm dokonce více vody, než na Zemi.

NASA připravuje misi k Europě, která by měla vyrazit počátkem dvacátých let tohoto století. Mise prozatím nese název Europa Multiple Flyby Mission (EMFM) a zahrnuje 45 obletů kolem Europy a detailní výzkum povrchu měsíce z oběžné dráhy.

V NASA si ale naštěstí jsou vědomi unikátní příležitosti, jakou taková mise přinese. Loni v létě proto pověřili tým vědců a inženýrů, aby začal pracovat na přípravě přistávacího modulu, který by meziplanetární sonda mise EMFM mohla vysadit přímo na povrch Europy.

Pátrání po životě na Europě

Přistávací modul by na Europě hledal cizí život, jako první sonda od doby programu sond Viking, které pátraly po životě na rudé planetě. Modul by robotickou paží odebral vzorky z okolí, až z hloubky 10 centimetrů. V nich by pak přístroje sondy pátraly po různých typech stop, jaké by podle našich poznatků mohly zanechat živé organismy.

TIP: NASA vybrala 9 vědeckých přístrojů, které vyšle k Jupiterovu měsíci

Největší překážkou této mise bude zničující záření planety Jupiter. Odborníci navrhují postavit meziplanetární sondu i přistávací modul tak, aby jejich přístroje vydržely záření Jupiteru alespoň 30 dní. Pokud se vše povede, tak to bude napínavé dobrodružství.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, NASA

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907