Průzkum Sluneční soustavy: NASA připravuje přistání na Jupiterově měsíci

14.02.2017 - Stanislav Mihulka

Přistávací modul mise EMFM bude na povrchu Europy pátrat po stopách cizího života

Přistání na Europě -<p>V NASA pracují na přistávacím modulu pro Europu</p>
Přistání na Europě -

V NASA pracují na přistávacím modulu pro Europu


Reklama

Jupiterův měsíc Europa je fascinující zmrzlý svět, který pod povrchem s velkou pravděpodobností ukrývá ohromný slaný oceán. Pokud se vědci nemýlí, je v něm dokonce více vody, než na Zemi.

NASA připravuje misi k Europě, která by měla vyrazit počátkem dvacátých let tohoto století. Mise prozatím nese název Europa Multiple Flyby Mission (EMFM) a zahrnuje 45 obletů kolem Europy a detailní výzkum povrchu měsíce z oběžné dráhy.

V NASA si ale naštěstí jsou vědomi unikátní příležitosti, jakou taková mise přinese. Loni v létě proto pověřili tým vědců a inženýrů, aby začal pracovat na přípravě přistávacího modulu, který by meziplanetární sonda mise EMFM mohla vysadit přímo na povrch Europy.

Pátrání po životě na Europě

Přistávací modul by na Europě hledal cizí život, jako první sonda od doby programu sond Viking, které pátraly po životě na rudé planetě. Modul by robotickou paží odebral vzorky z okolí, až z hloubky 10 centimetrů. V nich by pak přístroje sondy pátraly po různých typech stop, jaké by podle našich poznatků mohly zanechat živé organismy.

TIP: NASA vybrala 9 vědeckých přístrojů, které vyšle k Jupiterovu měsíci

Největší překážkou této mise bude zničující záření planety Jupiter. Odborníci navrhují postavit meziplanetární sondu i přistávací modul tak, aby jejich přístroje vydržely záření Jupiteru alespoň 30 dní. Pokud se vše povede, tak to bude napínavé dobrodružství.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, NASA

  • Zdroj fotografií: NASA

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1997 vyšla studie tvrdící, že očkování způsobuje autismus, a její závěry rezonují na internetu dodnes.

Zajímavosti

Chytré toalety by mohly zvýšit naši připravenost na budoucí epidemie.

Věda
Revue

Velmi těsná dvojice trpaslíků J2322+0509

Vesmír

Napoleon ruské revoluce

Alexandr Fjodorovič Kerenskij

Právník Alexandr Fjodorovič Kerenskij byl před válkou jako poslanec v Dumě dobře známou osobností. Po březnové revoluci působil ve vlivném petrohradském sovětu, dosáhl funkce ministra spravedlnosti a posléze se realizoval jako ministr války a námořnictva. Kerenskij se snažil vrátit ruskou armádu do války, letní ofenzíva roku 1917, jejíž součástí byl i útok u Zborova, však selhala. V Rusku stále sílili bolševici a volání po míru bez anexí a kontribucí.

Kerenskij se po bolševické revoluci pokusil zvrátit situaci, nebyl však úspěšný a následně uprchl do Anglie a Francie. Nevzdal se veřejného života a publikoval, ale do Ruska se nikdy nevrátil. Zemřel ve Spojených státech.

Historie

Výrazné barvy nemají mandrilové jen v obličeji, ale rovněž na zadku, kde pravděpodobně slouží pro snadnější pohyb skupiny v husté vegetaci.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907