Průzkumníci se potopili k nejhlouběji ponořenému vraku světa

05.04.2021 - Stanislav Mihulka

Výzkumný tým se potopil k americkému torpédoborci USS Johnston, který leží v hloubce 6 564 metrů pod hladinou Tichého oceánu u filipínského ostrova Samar

<p><strong>USS Johnston</strong> (DD-557) byl torpédoborec třídy Fletcher amerického námořnictva, který se potopil v bitvě u Leyte 25. října 1944.</p>

USS Johnston (DD-557) byl torpédoborec třídy Fletcher amerického námořnictva, který se potopil v bitvě u Leyte 25. října 1944.


Reklama

V říjnu 1944 se odehrála Bitva u Leyte na Filipínách, největší námořní střetnutí druhé světové války v Tichomoří a nepochybně jedna z největších námořních bitev historie. Japonské námořnictvo sice poprvé ve větší míře použilo útoky letadel kamikaze, výsledek bitvy ale skončil jejich drtivou porážkou, což znamenalo definitivní konec jejich nadějí na obrat ve válce.

Součástí této monumentální bitvy bylo i střetnutí u východofilipínského ostrova Samar, kde bojoval již oslabený japonský Střední svaz viceadmirála Kurity se třemi skupinami amerického 7. loďstva viceadmirála Kinkaida. Američané v jednu chvíli vyslali do sebevražedného protiútoku skupinu torpédoborců, aby získaly čas pro letadlové lodě. Tři z těchto torpédoborců se potopily.

Rekordní průzkum vraku

Byl mezi nimi i torpédoborec USS Johnston. Jeho vrak byl u ostrova Samar objeven teprve v roce 2019. Ukázalo se, že se nalézá zhruba ve hloubce 6 456 metrů, což z něj dělá nejhlouběji potopený známý vrak lodi na světě. K vraku se nedávno potopil Victor Vescovo, bývalý důstojník US Navy, který velel výzkumné ponorce DSV Limiting Factor, se dvěma dalšími členy posádky.

TIP: Po 80 letech byl u norského pobřeží objeven torpédovaný německý křižník Karlsruhe

Během dvou osmihodinových misí Vescovo dosáhl světového rekordu v hloubce ponoru při průzkumu vraku lodi. S posádkou pořídili snímky vraku ve vysokém rozlišení a z různých stran. Na lodi jsou stále patrné zásahy, které dostala v neuvěřitelném dělostřeleckém souboji s největší a nejlépe vyzbrojenou válečnou lodí historie, japonskou bitevní lodí Jamato.

„Vrak je tak hluboko, že je v té hloubce jen velmi málo kyslíku. A i když je trošku kontaminován mořským životem, je pozoruhodně neporušený. Až na poškození, které utrpěl během zuřivé bitvy,“ popsal svá zjištění americký výzkumník Vescovo.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Není jisté, kolik vojáků sloužilo na hranici Římské říše, historici jejich počet odhadují na osm až devět tisíc. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti
Věda

Zvědavé chobotnice

V současnosti je známo asi 300 druhů chobotnic. Jejich evoluční počátky sahají minimálně do období prvohorního karbonu, tedy do doby asi před 300 miliony let. Téměř všechny druhy jsou masožravé a v poměru k ostatním bezobratlým tvorům obvykle vysoce inteligentní.

U těchto nápadných hlavonožců se dříve žádná velká chytrost nepředpokládala, ale detailnější pozorování nebo i chov v uměle vytvořeném prostředí postupně ukázaly, že některé druhy chobotnic (řád Octopoda) vykazují na poměry bezobratlých živočichů až neuvěřitelně vysokou míru inteligence. Chobotnice například využívají svoji schopnost měnit barvu a texturu povrchu těla, aby ukázaly své emoční rozpoložení. Potápěči dále tvrdí, že chobotnice často koukají člověku zpříma do očí a když nemají strach, natáhnou chapadlo a dotknou se například lidské ruky nebo si dokonce se zájmem prohlížejí a chapadly zkoumají předměty, které jim jsou potápěčem nabízeny. Ačkoliv je těžké hodnotu inteligence u těchto měkkýšů jakkoliv měřit, její projevy jsou nepopiratelné. (foto: Shutterstock)

Příroda

Vojenský tábor Milovice v roce 1910. (foto: Wikimedia Commons, Brück & Sohn Kunstverlag MeißenCC0 1.0)

Historie

Některé hvězdy ve vesmíru nesvítí stále stejně jasně. (ilustrace: University of SydneyCC0)

Vesmír

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907