Průzkumníci se potopili k nejhlouběji ponořenému vraku světa

05.04.2021 - Stanislav Mihulka

Výzkumný tým se potopil k americkému torpédoborci USS Johnston, který leží v hloubce 6 564 metrů pod hladinou Tichého oceánu u filipínského ostrova Samar

<p><strong>USS Johnston</strong> (DD-557) byl torpédoborec třídy Fletcher amerického námořnictva, který se potopil v bitvě u Leyte 25. října 1944.</p>

USS Johnston (DD-557) byl torpédoborec třídy Fletcher amerického námořnictva, který se potopil v bitvě u Leyte 25. října 1944.


Reklama

V říjnu 1944 se odehrála Bitva u Leyte na Filipínách, největší námořní střetnutí druhé světové války v Tichomoří a nepochybně jedna z největších námořních bitev historie. Japonské námořnictvo sice poprvé ve větší míře použilo útoky letadel kamikaze, výsledek bitvy ale skončil jejich drtivou porážkou, což znamenalo definitivní konec jejich nadějí na obrat ve válce.

Součástí této monumentální bitvy bylo i střetnutí u východofilipínského ostrova Samar, kde bojoval již oslabený japonský Střední svaz viceadmirála Kurity se třemi skupinami amerického 7. loďstva viceadmirála Kinkaida. Američané v jednu chvíli vyslali do sebevražedného protiútoku skupinu torpédoborců, aby získaly čas pro letadlové lodě. Tři z těchto torpédoborců se potopily.

Rekordní průzkum vraku

Byl mezi nimi i torpédoborec USS Johnston. Jeho vrak byl u ostrova Samar objeven teprve v roce 2019. Ukázalo se, že se nalézá zhruba ve hloubce 6 456 metrů, což z něj dělá nejhlouběji potopený známý vrak lodi na světě. K vraku se nedávno potopil Victor Vescovo, bývalý důstojník US Navy, který velel výzkumné ponorce DSV Limiting Factor, se dvěma dalšími členy posádky.

TIP: Po 80 letech byl u norského pobřeží objeven torpédovaný německý křižník Karlsruhe

Během dvou osmihodinových misí Vescovo dosáhl světového rekordu v hloubce ponoru při průzkumu vraku lodi. S posádkou pořídili snímky vraku ve vysokém rozlišení a z různých stran. Na lodi jsou stále patrné zásahy, které dostala v neuvěřitelném dělostřeleckém souboji s největší a nejlépe vyzbrojenou válečnou lodí historie, japonskou bitevní lodí Jamato.

„Vrak je tak hluboko, že je v té hloubce jen velmi málo kyslíku. A i když je trošku kontaminován mořským životem, je pozoruhodně neporušený. Až na poškození, které utrpěl během zuřivé bitvy,“ popsal svá zjištění americký výzkumník Vescovo.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Gotthard Heinrici (vpravo) se těšil respektu ze strany spolubojovníků i Spojenců a platil za mistra defenzivy.

Válka

Potápěč, který žraloky býčí krmí, je vybaven nejen zkušenostmi, ale rovněž drátěnou košilí. (foto: Shutterstock) 

Příroda

Richard III. (1452–1485) měl drobnější skoro ženskou postavu a pohlednou tvář.

Historie

Dopadnout na polštář 

airbagy pro chodce
kdy: 2012 | omezení: pouze nižší rychlost

Airbagy se staly běžnou formou ochrany řidičů i spolujezdců, a řada automobilek se proto zamýšlela, zda by nemohly mírnit také náraz nešťastně zasaženého chodce. Během kolize se měly airbagy na kapotě nafouknout a pokrýt plochu střetu. Ačkoliv je myšlenka na první pohled nosná a snadno realizovatelná, nakonec se neujala. Vnější airbagy byly totiž účinné jen při nižších rychlostech, a pouze pokud nešťastník dopadl přímo na ně. Daleko efektivnější se ukázaly změny v umístění motoru a mřížky chladiče, které pomohly lépe usměrnit případný náraz. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Design orbitální stanice Voyager Space Station společnosti Orbital Assembly Corporation.

Vesmír
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907