První česky pojmenovaná planeta nese jméno Macropulos a obíhá hvězdu Absolutno

19.12.2019 - Stanislav Mihulka

Exoplaneta, kterou Česku přidělila Mezinárodní astronomická unie (AUI) v Paříži, získala jméno. V hlasování veřejnosti zvítězil název Makropulos.

<p>Planeta Macropulos obíhá hvězdu Absolutno</p>

Planeta Macropulos obíhá hvězdu Absolutno


Reklama

Mezinárodní astronomická unie (IAU) nedávno uskutečnila rozsáhlou celosvětovou kampaň s pojmenováváním vybraných exoplanet a hvězd. U příležitosti stého výročí svého založení IAU oslovili obyvatele 112 zemí světa, kteří poslali celkem 420 tisíc hlasů pro 360 tisíc původně navržených jmen.

Lidé v každé zemi vybírali jméno pro svou národní planetu, a také pro hvězdu, okolo které planeta obíhá. Ve všech případech jde o plynné obry o hmotnosti mezi jednou desetinou a desetinásobkem hmoty Jupiteru. Hvězdy přitom byly zvoleny tak, aby byly v dané zemi pozorovatelné, a to již s malým dalekohledem.

První česká exoplaneta

V České republice lidé poslali celkem 1 700 návrhů, z nichž porota vybrala 9 finalistů. Mezi nimi se rozhodlo opět hlasováním, kterého se zúčastnilo téměř 4 500 zájemců. Daleko nejvíce hlasů přišlo pro jméno Cimrman, ale po Járovi Cimrmanovi je již pojmenovaná planetka, takže ho organizátoři museli vyřadit.

TIP: Úspěch dobrovolníků: Amatérští vědci objevili superzemi v obyvatelné zóně

V České republice jsme pojmenovali horký jupiter XO-5b, který obíhá žlutého trpaslíka XO-5 v souhvězdí Rysa, vzdáleného od nás asi 910 světelných let. Nakonec zvítězilo jméno pro exoplanetu Macropulos a její hvězda se teď jmenuje Absolutno. Oba názvy pocházejí ze slavných děl Karla Čapka. Pokud jde o další země, například v Irsku zvítězila jména mytologických psů Bran a Tuiren z irských legend. V Malajsii si lidé nejvíce oblíbili názvy drahých kamenů Baiduri a Intan (česky diamant), zatímco v Jordánsku vyhrála jména velkého vádí Wadirum a dávného města Petra.

Reklama

  • Zdroj textu:

    AV ČR

  • Zdroj fotografií: IAU

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Skalňák andský je národním ptákem Peru. Tok je pro samce tohoto druhu tak náročný, že se nijak nepodílí na výchově potomstva. Všechnu energii totiž spotřebují na získání partnerky. (foto: Wikimedia Commons, Ricardo SánchezCC BY 2.0)

Příroda

Prokletí smrti

žena z Lemb | Royal Scottish Museum

Ačkoliv tzv. žena z Lemb vznikla již okolo roku 3500 př. n. l., archeologové ji objevili až v roce 1878 na Kypru. Podle legendy skončila každá rodina, která ji vlastnila, rozervána smrtí. Rod prvních majitelů zcela vymřel po šesti letech od získání sošky. Poté skulpturu koupil Ivor Menucci – a jeho příbuzné postihla zkáza za pouhé čtyři roky. Když si pak smrt začala přicházet i pro další vlastníky, padlo moudré rozhodnutí svěřit artefakt do sbírek Royal Scottish Museum. (foto: Wikimedia Commons, Héctor OchoaCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti
Vesmír
Věda
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907