První klinické výsledky: Extáze pomáhá v léčbě alkoholismu

25.02.2021 - Stanislav Mihulka

Taneční droga by mohla prolomit prokletí léčby alkoholismu. První výsledky jsou slibné

<p>Stane se extáze zásadním prostředkem léčby alkoholiků?</p>

Stane se extáze zásadním prostředkem léčby alkoholiků?


Reklama

Extáze, čili látka MDMA ze skupiny amfetaminů, přestože že je v mnoha zemích stále ilegální substancí, si v posledních letech získává stále větší respekt jako podpůrný prostředek pro terapie řady obtížně léčitelných psychických chorob a stavů. Týká se to i závislostí. Právě zveřejněné první klinické výsledky přinášejí naději, že by extáze mohla najít využití v léčbě alkoholismu.

Klinický výzkum využití extáze v léčbě alkoholismu probíhá ve Velké Británii. Navazuje na dřívější zjištění, podle kterých MDMA snižuje aktivitu v oblasti mozku zvané amygdala. Tam se zpracovávají základní emoce včetně strachu. Britský tým odborníků se domnívá, že díky tomu extáze může významně podpořit léčbu alkoholismu, protože pacientům usnadní vyrovnání se s negativními prožitky a traumaty, které jsou často v pozadí vzniku alkoholismu.

Klinický test s extází

Vědci uskutečnili úvodní klinický test využití extáze v léčbě 14 alkoholiků, kteří těsně před testem prodělali detox a abstinovali. Během léčby absolvovali 10 psychoterapeutických sezení a na dvou z nich dostali extázi – počáteční dávku 125 miligramů a po 2 hodinách dalších 62,5 miligramů, což zhruba odpovídá rekreačnímu užívání extáze.

TIP: Impozantní výsledky: Extáze je velmi účinná v léčbě posttraumatického stresu

V tomto klinickém testu šlo především o ověření bezpečnosti, jak fyzické, tak i psychické, a použitelnosti MDMA v léčbě alkoholismu. Extáze v tomto uspěla na výbornou. Příjemným bonusem bylo zjištění, že po 9 měsících od konce testu zůstávalo 9 ze 14 účastníků kompletními abstinenty a 2 další pili jen nepatrné množství alkoholu. Na takto malé úvodní studii nelze stavět nějaké zásadní závěry, ale vyhlídky extáze v léčbě alkoholismu jsou teď slibné.

 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kromě roubování se Haji Kalimullah Khan věnuje i šlechtění manga a podařilo se mu vypěstovat vlastní odrůdy.

Zajímavosti
Věda

Jméno zakladatelů podniku dodnes připomínají Fidorky, zatímco jejich tváře neznáme.

Historie

Útok německé armády zastihl Rudou armádu nepřipravenou. Statisíce Sovětů padly do zajetí už v prvních týdnech bojů.

Válka

Největší jedinci zmije gabunské se mohou pochlubit až pěticentimetrovými zuby.

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907