První nástroj „v rukou“ ryb: Pyskoun – ryba s kladivem

14.09.2017 - Zuzana Teličková

Ryby, které překonají překážky -<p>Ryby z čeledi pyskounovitých jsou velmi zvídavé a dokážou dokonce používat nástroje</p>
Ryby, které překonají překážky -

Ryby z čeledi pyskounovitých jsou velmi zvídavé a dokážou dokonce používat nástroje


Reklama

Je známé, že zejména primáti, ale například i některé druhy ptáků, dokážou používat nástroje. Asi velkým překvapením pro všechny je zjištění, že si takto dovedou poradit i některé druhy ryb. Zoologové zachytili na videokameru pyskouna žlutolícího (Choerodon anchorago), jak o kámen rozbíjí skořápku své oblíbené pochoutky – škeble. Ryba škeblí opakovaně mrštila proti tvrdému povrchu, aby ji rozbila a dostala se k chutnému obsahu.

TIP: Šimpanzi dokážou cíleně zneškodňovat nastražené léčky

„Pyskoun nejprve škebli vyhrabe z písku, a pak plave poměrně dlouhou vzdálenost, aby našel vhodné místo, kde ji může rozbít,“ říká autor videozáznamu evoluční biolog Giacomo Bernardi z University of California. „To vyžaduje cílené plánování, protože celá akce sestává z několika na sebe navazujících kroků. Na rybu je to opravdu velký výkon.“ Podobné chování bylo pozorováno například u pyskouna Schoenleinova nebo u kněžíka Hardwickova.

Ryby z čeledi pyskounovitých jsou velmi zvídavé. Jsou to masožravci, dobře vidí a jsou velmi citlivé na pachy. Seznam svých schopností nyní oficiálně rozšířily o používání nástrojů, které se v minulosti přisuzovalo pouze člověku. Když Jane Goodallová objevila v šedesátých letech schopnost šimpanzů používat nástroje, byla vědecká obec šokována. Od té doby bylo používání nástrojů prokázáno u mnoha dalších živočichů včetně ptáků, delfínů a slonů. Podle Bernardiho se mohou mezi rybami vyskytovat další příklady používání nástrojů, které ještě nebyly pozorovány.

  • Zdroj textu:

    Příroda 11/2011

  • Zdroj fotografií: Shutterstock

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejen alkohol, ale také rozbujelá prostituce a hazardní hry dennodenně trápily počestné občany Ostravy.

Historie

Nejstarší zobrazení lovu na světě.

Věda

Řada hotelů po celém světě dodržuje letitou tradici neoznačování pokoje s číslem třináct, některé dokonce přeskakují třináctku i v označení pater.

Zajímavosti

Výtrysk prachu a kamení z planetky Bennu letos 6. ledna

Vesmír

Také ve Francii musely po odchodu mužů zastat práci na poli ženy.

Válka

Kaňon je až 27 kilometrů široký a přes půl kilometru hluboký.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907